Seri bağlı aküden hangileri bozuktur...

Başlatan remzi, 03 Eylül 2014, 16:34:20

remzi

Online ups'in 3 aküsü var. seri bağlı.
UPS aküleri şarj ederken akünün birisi 15V olup kaynıyor. bir tanesi 12V diğeride 9V.
Deşarjda 15V olan 12V diğeri yine 12V 9V olan yine 9V?
Sizce hangileri bozuk?

t2

Test ederken seri bağlantıyı ayırıp öyle denemek gerek.

POWER

en sağlıklısı aküleri ayırıp şarj deşarj yaparak denemek tabiki. 9v olan akü özelliğini kaybetmiş,diğerlerine bakmak lazım.
TB6BKG

remzi

aküleri ayrı ayrı nasıl deniycez?
Bozuk olduğunu nasıl anlarız?

POWER

Aküleri ayır,çıkış gerilimi ayarlı bir güçkaynağı ile,aküye 14v uygula.Bu arada şarj akımınıda akünün kapasitesinin 1/10 aranıda olacak şekilde ayarla ve aküyü tam şarj et.Sonra aküden,kapasitesinin 1/10 oranını geçmemek kaydıyla yük bağlayarak akım çek.Akü voltajını sürekli ölçerek 10,5v seviyesine ne zaman sonra düşüyor ona bak.sonuçları yazarsan tahminde bulunabiliriz.
TB6BKG

diot

UPS lede seri bağlı akülerden 1 veya 2 sini değiştirmeyi tavsiye etmiyorum. Çünkü yeni takılanla eskiler  arasında kapasite farkından dolayı şarj veya deşarj yaparken kapasitesi en düşük olanın kutupları dönebiliyor.  bir müddet sonra hepsini birden değiştirmek zorunda kalıyorsunuz buda daha fazla masraf demek. Ben bu tür sistemlerde hepsini yeni ve aynı üretim partisinden akülerle değiştiririm kalan sağlam aküleri başka işlerde kullanırım.

mufitsozen

Alıntı yapılan: remzi - 03 Eylül 2014, 16:34:20
Online ups'in 3 aküsü var. seri bağlı.
UPS aküleri şarj ederken akünün birisi 15V olup kaynıyor. bir tanesi 12V diğeride 9V.
Deşarjda 15V olan 12V diğeri yine 12V 9V olan yine 9V?
Sizce hangileri bozuk?

Aradan saplama yapip baska 12 yada 24v bir yeri beslemiyorsunuz degilmi?

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.