STM32F407VG arm işlemcinin pinlerinden en fazla kaç mA akım çekilebilir?

Başlatan fthsev, 04 Eylül 2014, 23:26:36

RaMu

Hiç datasheet i kullanım klavuzunu felan okumuyorsun sanırım,
Alıntı Yap4.9 JP1 (Idd)
Jumper JP1, labeled Idd, allows the consumption of STM32F407VGT6 to be measured by
removing the jumper and connecting an ammeter.
• Jumper on: STM32F407VGT6 is powered (default).
• Jumper off: an ammeter must be connected to measure the STM32F407VGT6 current,
(if there is no ammeter, the STM32F407VGT6 is not powered).

Idd jumper ı kitin ne kadar akım çektiğini ölçmek için yapılmış,
Idd jumper ı sökülürse
buraya ampermetre bağlanıp kitin ne kadar akım çektiği ölçülür,
(ampermetre seri bağlanır ve idealde sıfır direnç gösterir gerçekte çok çok az direnç gösterir,
yani jumper takılıymış gibi olur yine)
jumper sökülür öylece bırakılırsa
stm kite enerji verilmemiş olur.
Diyor kullanım klavuzu
syf 18
http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/user_manual/DM00039084.pdf

Kitten herhalgibir - + besleme almamalısın,
bütün beslemeleri kendi hazırladığın besleme kısmından devrenin ilgili yerlerine vermelisin,
senin durumunda tüm beslemeler 7805 in GND ve 5V out kısmından alınacak yani,
kitede 7805den besleme verilecek ama kitin üzerindeki GND ve 5V lardan herhangibir çıkış alınmayacak,
misal tx rx yazan ufak bir devren var (kullanılmamış olabilir şuan ama)
bunun GND sini 7805 den değilde kitin üzerinden almışsın,
buda kitin GND yoluna yüklenmek oluyor,
bunun gibi yani,
problem budur demiyorum ama
bu hatalı bir kullanımdır.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

fthsev

Alıntı yapılan: RaMu - 06 Eylül 2014, 01:21:16
Hiç datasheet i kullanım klavuzunu felan okumuyorsun sanırım,
Idd jumper ı kitin ne kadar akım çektiğini ölçmek için yapılmış,
Idd jumper ı sökülürse
buraya ampermetre bağlanıp kitin ne kadar akım çektiği ölçülür,
(ampermetre seri bağlanır ve idealde sıfır direnç gösterir gerçekte çok çok az direnç gösterir,
yani jumper takılıymış gibi olur yine)
jumper sökülür öylece bırakılırsa
stm kite enerji verilmemiş olur.
Diyor kullanım klavuzu
syf 18
http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/user_manual/DM00039084.pdf

Kitten herhalgibir - + besleme almamalısın,
bütün beslemeleri kendi hazırladığın besleme kısmından devrenin ilgili yerlerine vermelisin,
senin durumunda tüm beslemeler 7805 in GND ve 5V out kısmından alınacak yani,
kitede 7805den besleme verilecek ama kitin üzerindeki GND ve 5V lardan herhangibir çıkış alınmayacak,
misal tx rx azan ufak bir devren var (kullanılmamış olabilir şuan ama)
bunun GND sini 7805 den değilde kitin üzerinden almışsın,
buda kitin GND yoluna yüklenmek oluyor,
bunun gibi yani,
problem budur demiyorum ama
bu hatalı bir kullanımdır.

Benim user manuel de okuduğum ve pratikte de gördüğüm ınş yanilmiyorumdur
Kıt üzerindeki 5 volt pinine harici 5 volt besleme baglayinca kıt ve işlemci enerjilenir
Idd jumperı çıkarıldığında kıt enerjilenir ama işlemci çalışmaz.

Evet kıt üzerinden besleme almamaya dikkat ettiğim sadece ftdi kartın gnd si kıt üzerinden
O da haberleşme olacağı içindi.

Burada problem kıt takılı ama işlemci çalışmıyor iken kısa devre olmamasi , işlemci çalışmaya başlayınca
Kısa devre olması bunu çözemedim.

RaMu

Devre senin önünde tasarlayan sensin,
biz ne yaptığını görmüyoruz
bir parçacık alıntı koydun anca o,
sen çözemiyorsan biz bu kadarcık bilgiyle nasıl çözelim?

Kiti yaptığın devreye takmadan çalıştırınca
düzgün çalışıyorsa
açıkca yaptığın devrede hata var demektir.

Daha yeni yeni borda devre kurmaya başlarken
3 ay boyunca aynı devreyle uğraşmıştım
birtürlü çalışmamıştı
sonra bir baktımki kullandığım transistörlerden birinin bacaklarını datasheet ten yanlış okumuş
şemada ona göre yazmış hep ona göre kullanmışım,
birdaha dönüp datasheete bakmadığım için hep öyle kalmış,
diyeceğim çok güvendiğin hiç beklemediğin yerden çıkabilir hata,
burası doğru demeden sil baştan herşeyi kontrol et bence.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

fthsev

Alıntı yapılan: RaMu - 06 Eylül 2014, 02:31:57
Devre senin önünde tasarlayan sensin,
biz ne yaptığını görmüyoruz
bir parçacık alıntı koydun anca o,
sen çözemiyorsan biz bu kadarcık bilgiyle nasıl çözelim?

Kiti yaptığın devreye takmadan çalıştırınca
düzgün çalışıyorsa
açıkca yaptığın devrede hata var demektir.

Daha yeni yeni borda devre kurmaya başlarken
3 ay boyunca aynı devreyle uğraşmıştım
birtürlü çalışmamıştı
sonra bir baktımki kullandığım transistörlerden birinin bacaklarını datasheet ten yanlış okumuş
şemada ona göre yazmış hep ona göre kullanmışım,
birdaha dönüp datasheete bakmadığım için hep öyle kalmış,
diyeceğim çok güvendiğin hiç beklemediğin yerden çıkabilir hata,
burası doğru demeden sil baştan herşeyi kontrol et bence.

Devre çok karışık olduğu için buraya resim modunda yüklemek istemedim. Ama size mail olarak çizim dosyasını gönderdim.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Önceki yüklediğim devre parçasında mesala kiti kart üzerine takmadan jumperlar ile +, - ve C6 pinini bağlayıp güç verince

hiç bir sıkıntı yok. Ama kartı tamamen takınca kısa devre oluyor. Bu durumda aklıma tek bir yol geliyor. Kiti takmadan  jumperlar ile

tek tek pin bağlantısı yapmak ve hangi pinde kısa devre olguğuna bakmak.

RaMu

Evet pekde incelenecek gibi birşey değilmiş.
Bence düşündüğün yol çok mantıklı
bende olsam aynı yöntemi izlerdim.

Yanlış anlamazsan birşey daha söyleyecem
bu prototip değilmi, çünkü çizimde düzenlenebilecek birçok bağlantı var,
çok daha basit bir çizim haline getirilebilir.

fthsev

Pin kontrolünden sonra kısa devre bulamayınca kartı tekrar taktım. Güç kaynağından akımı sınırlayarak voltaj verdim.Ve çalıştı.

Şu an için normal çalışıyor. İlk taktığımda sorun neydi anlayamadım. Belkide bir yere değdi kısa devre oldu.

Evet bu kart prototip. Bu karta ddaha çok komponent ve bağlantı eklenecek. Birde kartın boyutlarının büyük olması gerekiyor.

fthsev

Alıntı yapılan: RaMu - 08 Eylül 2014, 15:23:12
Evet pekde incelenecek gibi birşey değilmiş.
Bence düşündüğün yol çok mantıklı
bende olsam aynı yöntemi izlerdim.

Yanlış anlamazsan birşey daha söyleyecem
bu prototip değilmi, çünkü çizimde düzenlenebilecek birçok bağlantı var,
çok daha basit bir çizim haline getirilebilir.

Bir önceki mesajımda düzgün çalışıyor demiştim. Ama bir iki yeri sökmüştüm onları tekrar bağlayınca aynısı oldu. Problem Opamp çıkışı ile

işlemcinin analog giriş bağlantısı. Resim olarak şema ve pcb  nin o kısmını açıklamalı olarak ekledim. Bu bağlantıyı iptal ettiğimde işlemci normal çalışıyor

kartın diğer kısımlarını kontrol edebiliyorum ve çektiği akım 50 mA. Bu bağlantıyı tekrar sağladığımda işlemcinin çektiği akım birden 150-200 mA e çıkıyor.

Analog girişin clock unu açmıyorum pin konfiürasyonunu da yapmıyorum. Gene de aynısı oluyor. Neden olabilir acaba?

Mucit23

Normalde analog girişten böyle bir akım çekilmesi imkansız. Analog girişin nasıl böyle bir akım çekilmesine sebeb olur çok ilginç. 

fthsev

Alıntı yapılan: Mucit23 - 08 Eylül 2014, 19:14:30
Normalde analog girişten böyle bir akım çekilmesi imkansız. Analog girişin nasıl böyle bir akım çekilmesine sebeb olur çok ilginç. 

Evt bende anlayamadım. Pinin ayarlarını da yapsamda yapmasamda böyle oluyor. Sorun başka yerdemi diye o kısmı çıkarıyorum bir problem yok. kiti karta takmadan jumperla bağlantı alıyorum gene aynı. Kullandığım 10uF filtre kapasitörü buna neden olabilir mi?

LukeSkywalker

Eğer discovery kiti kullanıyorsanız kullandığınız pinin kit üzerinde kullanımda olup olmadığına bakın.

fthsev

Evet discovery board kullanıyorum. User manueli kontrol etmiştim. Free input output diyor PA1 pini için.

mesaj birleştirme:: 09 Eylül 2014, 11:40:15

Filtre kapasitörü olarak  kullandığım 10uF tantal kapasitörün bacak boyları eşit olduğu için kutupsuz diye tahmin ederek

bakmadan taktım. Acaba bu kapasitörler kutuplu olabilir mi? ve ters bağlandıysa problemin sebebi olabilir mi?

tekosis

tantal kondansatörlerde çizgi "+" kutubu gösteriyor dikkat edin.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

fthsev

Bir kaç gündür konuya mesaj yazmadım sorunu kesin olarak bulmaya çalışıyordum. Sonunda problemden %100 eminim.(Bir çok ölçüm ve denemeden sonra). Problem opamp çıkışındaki fitre kapasitörü. Devreye işlemci kısmından sonra voltaj verilirse burada göremediğimiz osiloskop ile de yakalayamadığım
pir pic voltajı meydana geliyor ve bu da işlemcinin pininin kısa devre olmasına neden oluyor. Yalnız bu pic voltajının meydana gelmesini gerektirecek
bilimsel bir şeyi ben bulamadım. Üç farklı işlemcide denedim bunlar içerisinde pic ve arm işlemciler var hepsinde aynı. Kapasitörü kaldırınca veya işlemciye sonra voltaj verince normal çalıkşıyor. Günü kurtarmak adına benim aklıma gelen oraya bir bobin koymak ama sorunun neden
kaynaklandığını merak ediyorum açıkçası. Daha önce böyle bir şey ile karşılaşan veya bir fikri olan varmı? İşlemcilerin pin yapılarını da inceledim ama
anlamlı bir sebep cümlesi kuramıyorum.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

sadogan

R7, C1 i 10k ve 1uF ile değiştirip C1 e 3V3 tranzorp (3v3 zenerde olabilir) paralel bağlayıp test edebilir misin.