STM32F429 Discovery Linux kurulumu

Başlatan Mucit23, 22 Eylül 2014, 00:37:36

Karamel

EMP_Otto hocam. vaktiniz olunca pdf yada video seklinde anlatirsaniz herkes faydalanabilir.... ::) ayrica uclinux u deney kitine yukleyebildiginiz icin sizi tebrik ederim :)

EMP_Otto

Hocam yarın pdf sekline getirmeye calısırım.Bu kadar işin arasında nasıl yapacaksam ;D
Bu işler zordur,özveri ister...

Mucit23

Alıntı yapılan: EMP_Otto - 26 Eylül 2014, 20:00:43
Hocam yarın pdf sekline getirmeye calısırım.Bu kadar işin arasında nasıl yapacaksam ;D

Tebrikler :)
Ufak bir resim veya video ekleyebilirmisin? Ekran görüntüsü nasıl?

EMP_Otto

hocam pek net değil ama  ;D
1 saniyede boot oluyor :)
Bildigin linux bu yaa:)

tmk

STM32F429 ailesinin SDRAM interface nin izin verdiği maksimum çalışma frekansı ve kullanılan SDRAM den dolayı, normaldeki çalışma performansı rahatsız edici derecede kötüydü (6 kat daha yavaş). Bundan dolayı XIP (Execute In Place) patching yapmak suretiyle, kernel SDRAM a yüklenmeden doğrudan flash tan çalıştırılmaktadır. Bundan dolayı performans fena değil. Açılış için bazı optimizasyonlarda yapılmıştır. Emcraft' ın kaynak dosyalarında XIP patching mevcut değildi.

Bilginize

Karamel

hocam yarin icin kesin konuyu anlatan pdf yada video isteriz :) dusunsenize kendi minik bilgisayarlarimizi yapabiliriz :) cok heyecan verici birsey :)

EMP_Otto

Tamam hocam :).External fash ve sdram ile tam bi bilgisayar olur.Zaten emcraftın yaptığını stm32f429 som kartında 32MB SDRAM ve 16 MB NOR FLASH var.

Karamel

hocam linux isletim sisteminin klasorleri, baslat gibi bir cubugu, saati vs gibi seyleri varmi? windowsa benziyormu? c# a program yazar gibi program yazip stm32f429 discovery icersinde bu programlari calistirabilirmiyiz? pencereler vs seyler varmi?

mesaj birleştirme:: 26 Eylül 2014, 22:13:00

cok heyecanlandim  ::)

EMP_Otto

Hocam pencere falan yok bosuna heyecanlanmayım  :'( Gönderdiğim resimden baska bişi yok malesef.Embedded Linux için arayüze gerek yok bence.Stm32f429 için cross compile lazım.Normal pc için yazılan kodu cross compile ile stm32f429 da calıstırabiliriz...

Karamel

Hocam linux tam olarak neye benziyor? klasorler pencereler vs seyler yoksa nasil kullaniliyor? dos gibimi? ben birsey anlamadim  :-\

yldzelektronik

Alıntı yapılan: Karamel - 27 Eylül 2014, 11:01:52
Hocam linux tam olarak neye benziyor? klasorler pencereler vs seyler yoksa nasil kullaniliyor? dos gibimi? ben birsey anlamadim  :-\

Linuxta pencereler vs var.Windows gibi o da bir işletim sistemi.Burada konuşulan xclinux ki  o da bir os.Orada da c# da yazdığın programlar gibi uygun ortamda program yazıp çapraz derleme ile çalıştırabilirsin.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

EMP_Otto

http://www.dosya.tc/server35/HkQDNZ/stm32f429Uclinux.odt.rar.html
Kısa bir anlatım yaptım vaktim olunca video cekerim arkadaslar kolay gelsin

Komutu hatalı yazmısım onu düzeltim arkadaslar

Karamel

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 27 Eylül 2014, 11:23:59
Linuxta pencereler vs var.Windows gibi o da bir işletim sistemi.Burada konuşulan xclinux ki  o da bir os.Orada da c# da yazdığın programlar gibi uygun ortamda program yazıp çapraz derleme ile çalıştırabilirsin.

hocam uclinux u linux programlari calistirabilen(mesela windowsta exe. linuxta ne oldugunu bilmiyorum) ama arayuzu olmayan bir isletim sistemi diyebilirmiyiz? eger durum boyle ise yani herhangi bir ara yuzumuz yoksa microcontroller a linux kurmaya calismak ile herhangi bir gui ile sablonlar olusturup kendi kodlarimizi yazmak arasinda bir fark kalmadi? ben klasorler var. mouse klavye vs seyler baglayip dac tan muzik sesi cikartacagiz. pdf vs okuyabilecegiz. video oynatabilecegiz sanmistim...

yldzelektronik

Alıntı yapılan: Karamel - 27 Eylül 2014, 14:27:03
ben klasorler var. mouse klavye vs seyler baglayip dac tan muzik sesi cikartacagiz. pdf vs okuyabilecegiz. video oynatabilecegiz sanmistim...

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra tam da sandığın gibi.

mesaj birleştirme:: 27 Eylül 2014, 15:33:08

Dökümanda:

Alıntı Yap
sudo cp  [ToolChainin bulunduğu dizin ]  [/usr/local/csl]

sudo cp /home/emp_otto/İndirilenler/arm-2010q1  /usr/local/csl

Olarak verilen komut:

Alıntı Yap
sudo cp -R  [ToolChainin bulunduğu dizin ]  [/usr/local/csl]

sudo cp -R /home/emp_otto/İndirilenler/arm-2010q1  /usr/local/csl

olmalı

mesaj birleştirme:: 27 Eylül 2014, 16:18:06

Bir şey sormak istiyorum.Acaba uclinux.org adresinde yer alan uboot ile mcraftın yayınladığı arasında farklılık var mıdır?

Şundan soruyorum.U-boot a stm32f429 u sadece mcraft mı dahil etmiştir ki?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

EMP_Otto

tmk hocam  uclinuxta etherneti aktif etmeye çalışıyorum.Kernelde etherneti aktif ettim fakat derleme esnasında hata alıyorum.

Nedeni ne olabilir acaba?