Kameralı Araç Projesi

Başlatan m.senell, 26 Eylül 2014, 01:15:52

m.senell

Merhaba;
Geçen yıl bluetooth ile hareket eden bir araba yapmıştım. Bu yıl bu arabaya kamera da eklemek istiyorum. Üzerinde HC-06 bluetooth modül ve 16F877 pic bulunmakta. Bluetooth'a sadece harfler göndererek aracı kontrol ediyorum. Yani RX pini boşta.

Bu araca kamera eklediğimi varsayarsak tek bluetooth modül ile aynı anda aracı hem kontrol edip hem de anlık kamera görüntüsü alabilir miyim?

Kamera alırken ne olarak araştırmalı ve seçmeliyim? Veya webcami bozup bu sisteme uyarlayabilir miyim?

Bluetooth ve pic kamera görüntüsünü iletme açısından yeterli olur mu? (Hız ve kapasite açısından)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

t2

kamera olarak kablosuz kamera kullanabilirseniz  iş kolaylaşır. kameranın ayrı alıcısı olur.

m.senell

Bitirme projesi olarak yapacağım hazır ürünleri kabul etmezler. Ayrıca projeyi androide de uyarlama ihtimali de var.

Kabil ATICI

HC06 iletişim hızı kamera görüntüleri iletimine yetmez. Tabii bir kare görüntüyü göndermek için 2-3 saniye beklemek istemezsen. nomalde şöyle hesapla 320x240 bir görüntüden saniyede 25 kare olarak düşünürsen (320x240x25) 1 sariyede göndermen gereken veriyi bulursun, bu işin istisnası sıkıştırma yöntemleridir ki, burada işin için ARM9 tabanlı özel sistemler giriyor.

Onun için kamera görüntüleri için kullanacağın haberleşmede farklı bir kanal kullanmalısın.
Yada basitçe küçük (analog çıkışlı) güvenlik kamerası kullanırsın ve sinyali analog olarak gönderirsin.
http://www.direnc.net/VIDEO-AUDIO-Transmitter-5Km-MAV-58T2703,PR-1595.html
http://www.direnc.net/VIDEO-AUDIO-Receiver-5Km-MAV-58RX003,PR-1594.html gibi modül kullanabildiğin gibi  televizyonlar için yapılmış görüntü iletimi amacıyla üretilmiş kablosuz sistemlerden birini kullanırsın, artık bu görüntülü nasıl bir yerde gösterirsin, senin bileceğin iş.
Web cam hikayesinde USB kısmı seni fazlasıyla zorlar. (seri port gibi değildir)
ambar7

m.senell

Bu hesapla yaklaşık saniyede 700 KB felan aktarmam gerekiyor. Bluetooth modülü ne kadar aktarabiliyor bulamadım. Elektronik tarafında çok iyi değilim, bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bahsettiğiniz antenlerin kullanımı rx/tx olayına benziyor sanırım, bluetooth gibi açılan bir porttan veriler okunacak. Bunu telefonla yapamam o zaman.

Peki kamera seçimim nasıl olacak. Biraz araştırdım farklı kameralar var. Bu iletişimi desteklemesi için hangi özellik olmalı?

Ayrıca bu video alıcı/vericilerin temini çok zor galiba.

XX_CİHAN_XX

Eğer görüntü siyah beyaz değilde renkli olacaksa her bir pixel için 3 bayt rgb veya en azından 565 formatı için 2 bayt rgb datası olduğunu düşünürsek aktarılacak veri uzunluğu 320x240x25x2(3) bayt lık veri transferi söz konusu olur. Tavsiyem Raspberry pi tarzı birşey kullanman. Wifi üzerinden internete bağlanıp görüntü aktarabilirsin. Bu konuda yapılmış bir sürü örnek var.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

m.senell

Evet onu hesapladım bende 1 MB'a yaklaşıyor saniyedeki veri.  Peki önerebileceğiniz bir kamera var mı?

XX_CİHAN_XX

Raspberry pi kullanacaksanız herhangi bir webcam yada kendi kamerası olur.
Bunların dışında CMU CAM tavsiye edebilirim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

m.senell

Peki yurtdışından bu alıcı vericilerden getirtsem raspberry pi kamerası ile uyum sağlar mı?

strom

Yeri gelmişken bu iş nrf24l01 ve  ov7610 kullanılabilinir mi? Nrf'nin saniyede veri aktarım kapasitesi ne kadar acaba? Tecrübe eden oldu mu hiç

Düzenleme: Mümkün değilmiş. Nrf saniyede gönderdiği veri 1mb'ı bile bulamıyormuş. Bu durumda Vga bir kamerayı full çözünürlükte göndermesi söz konusu bile olamaz

Mucit23

En basitinden ufak bir hesap yaparsak 320x240 bir görüntü için  rgb565 formatında her bur frame 320x240x2=153600 byte olur.
Kesintisiz bir görüntü için en az 20fps ye ihtiyaç olduğunu varsayarsak bu değeri birde 20 ile carpmak gerekir ki sonuç olarak saniyede 3 küsür mbyte ham veri akışı olur. Bu şekilde aktarmak istersen herhangi basit bir rf modülü iş görmesi mümkün değil.