7400, 74HC00, 74LS00 arasındaki fark nedir ?

Başlatan unknownperson, 28 Eylül 2014, 11:04:03

unknownperson

İlk defa gate alacağım internetten fiyatlara bakıyordum 7400 2.5TL iken 74HC00 40 kuruş 74LS00 60 kuruş fakat isimleri hepsinde aynı Quad 2-input NAND Gate olarak geçiyor. Bunların arasındaki fark nedir ?

muhittin_kaplan

74xx standart TTL
74LSxx Low-power Schottky TTL
74HCxx high-speed CMOS TTL (sen bundan al.)

54 ile başlayanlar ise askeri sınıf ttl dir.
54LS00 gibi

OG

74xx ailesi       TTL
74Sxx ailesi     Schottky giriş TTL
74LSxx ailesi    Low power Schottky TTL
74Cxx ailesi     TTL ama Cmos giriş çıkışlı
74HCxx ailesi   C'nin hızının yükseltilmişi High speed CMOS

Olarak imalatında yapısal fark var. Yapıdaki farkın getirdiği hız, tüketim, voltaj akım (in-out) gibi farklılıklar var.
Daha başka türleride var

http://www.slottechforum.com/slotinfo/Techstuff/CD4%20Digital%20ICs/Digital%20Electronics/Digital%20Book/TTL%20List.pdf
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

acar

74 - orta hızlı, 74H - yüksek hızlı, 74L - düşük güç tüketimli, 74S - schotty diyodu kenetlenmiş, 74LS - düşük güçlü schotty diyodu kenetlenmiş uygulamalar için.
Mesela 74LS'nin yayılim gecikmesi 10ns ve güç tüketimi 1-2mW civarında iken 74H'nin saat frekansı 50Mhz.

unknownperson

Ben de 74HC almayı düşünüyordum da 74xx109 dan 5 tane almam lazım HC'si çok pahalıya geliyor LS'sini alsam hız dışında basit devreler için sorun çıkarır mı ?

Tagli

Bu biraz da kaç volt ile çalıştığına bağlı. 5 volt ile çalışıyorsan sorun yok ama 3.3 volt kullanıyorsan işler değişiyor. Hele de sisteminde hem 5 hem 3.3 volt ile çalışan elemanlar varsa ve 74'lü eleman bunların arasında ise dikkatli olman gerekiyor. Ben hangisinin hangisi olduğunu hep unutuyorum ve her seferinde tekrar araştırmam gerekiyor. Şimdi de bu mesajı yazarken daha önce yaptığım bir devreden kopya çektim: 3.3 ve 5 voltu birlikte kullanacaksan HCT kullanmak gerekiyormuş.

Düzeltme: HCT yerine yanlışlıkla HTC yazmışım :-[ Düzeltildi.
Gökçe Tağlıoğlu

unknownperson

http://www.aliexpress.com/item/3-3V-5V-MB102-Breadboard-power-module-MB-102-830-points-Solderless-Prototype-Bread-board-kit/1895582677.html

Bu boardda kullanacağım şu üstündeki power module'ün ne olduğunu bilmiyordum biraz araştırdım sanırım üstündeki usb girişinden güç verilebiliyor bunu PC'ye bağlıcam üstünde 3.3 ve 5 V yazıyor büyük ihtimal 5V ile çalışırım.

Ama hoca lablarda kaç volt ile çalıştıracak bilmiyorum ben aslında bu malzemeleri almamamın sebebi okulda yaptıklarımızı evde tekrar deneyip üstünde değişiklikler yapmak. Bu HTC dediğiniz Regülatör sanırım (Google genelde telefon HTC gösteriyor da) daha iyi en azından nasıl regülatör kullanılır onu da öğrenmiş olurum bu sayede.

Tagli

Pardon, yanlış yazmışım, HCT olacak. 74HCT08 gibi örneğin.
Gökçe Tağlıoğlu

magnetron

devrede TTL seviyesi bir lojik çıkış HC bir lojik girişe uygulanamaz
çünkü TTL High seviye çıkış 2.7 Volttur HC High giriş minimum ise daha yüksektir

bu durumda HCT kullanmak gerekir

HCT CMOS yapıda ama TTL seviye giriş ve çıkışlıdır

unknownperson

Alıntı yapılan: magnetron - 28 Eylül 2014, 14:16:59
devrede TTL seviyesi bir lojik çıkış HC bir lojik girişe uygulanamaz
çünkü TTL High seviye çıkış 2.7 Volttur HC High giriş minimum ise daha yüksektir

bu durumda HCT kullanmak gerekir

HCT CMOS yapıda ama TTL seviye giriş ve çıkışlıdır
Teşekkür ederim :)

unknownperson

Bir sorum daha olacak datasheetlere baktım çoğunda   SN74LS00 yazıyor tamam bunları 74LS00 olarak alacağım fakat başındaki SN ne oluyor?
DM7402 ya da DM7446A'nın datasheet'inde LS,HC gibi alternatif bir ibare bulunmuyor o zaman 7446 olarak mı almak zorundayım ve başındaki DM ne oluyor ?

ipek

SN Texas'ın üretim kodu Headeri
DM ise National'ın,yani PRO Electron üretim koduna göre üreticiyi temsil ediyor.