Role kontakları

Başlatan efsanepoldem, 30 Eylül 2014, 11:17:31

efsanepoldem

Arkadaşlar merhaba. 220V AC yukler için kullandığım rolelerde şekildeki gibi bir yapı kullanıyorum. Fakat role çekmediği halde diğer kontak ucunda 115V civarında voltaj okuyorum. Bu kontak ile bir kontaktorü kontrol ediyorum. Sıkıntı nerede anlayamadım. Yaptığım araştırmalarda role kontaklarına paralel RC devresini herkes böyle kullanmış. Acaba R ve C değerleri farklı mı olması gerekiyor. Ben 100n/400V ve 100R/1W kullanıyorum.

trinity

Header2 den sonraki kısmın bağlantısı nasıl? çünkü gerilim o taraftan geliyor

Mucit23

Geçenlerde aynı sorun benimde başıma geldi.
https://www.picproje.org/index.php/topic,55422.0.html

100n/400V ve 100R/1W ile yaptığın RC'yi  Röle kontaklarına paralel değilde Yüke paralel bağlayarak sorunu çözdüm. Duruma Göre R'nin değeri biraz artması gerekebilir.

efsanepoldem

Header 2 den sonraki bağlantı böyle

learner

RC üzerinden devreyi tamamlaması normal değil mi? Mucit23 ün dediği gibi RC yi yüke paralel bağlayın. Yani şeklinize göre RC nin bir ucu N' de diğer ucu headerın 1. pininde.

gtekdemir

Röle kontak ömrünü arttırmak ve elektriksel gürültüleri azaltmak için kontaklara paralel varistör bağlayabilirsiniz. Varistörü seçerken yük tipi (endüktif, rezitif) ve akıma dikkat etmek gerek. Geçtiğimiz günlerde yaptığım bir uygulamada 150W 220VAC motor kontrol ediyordum, röle kontaklarına bağladığım 7mm 275V varistörler kontak arkını söndürmeye çalışırken patlıyordu, bende söktüm attım. 10 veya 14mm çaplı 430V luk bir varistörün daha uygun olacağını düşünüyorum ama test etme fırsatı bulamadın henüz.

94220039

Alıntı yapılan: Mucit23 - 30 Eylül 2014, 11:32:45
Geçenlerde aynı sorun benimde başıma geldi.
https://www.picproje.org/index.php/topic,55422.0.html

100n/400V ve 100R/1W ile yaptığın RC'yi  Röle kontaklarına paralel değilde Yüke paralel bağlayarak sorunu çözdüm. Duruma Göre R'nin değeri biraz artması gerekebilir.

Arkadaşım, bizde seni merak ediyorduk. Ne yaptı diye?