saat ve termometre yardımm

Başlatan ferhat397, 26 Nisan 2005, 15:48:36

ferhat397

arkadaşlar saat ve termometre devresi var bu iki evre yi tek displayden göstereceğim bunu için bir kontrol devresine ihtiyacım var.bunu tri state buffer ile yapabilirmişim.yardım ederseniz sevinirim.her türlü öneriye açığım.

ferhat397

displayi ledlerle yapacağım.

ete

Yapmak istediğin şey gerçekten kolay.
Her iki devrenin sonuna birer display sürücüsü koyacaksın. Örneğin 7447 kullandığını düşünelim.
7447 lerin display'e gidecek çıkışlarını 74HC244 girişlerine bağla
Her iki devrenin (saat ve termometre) sonunda display sürücüleri ve 74244 ler olacak. Şimdi 74244 lerin çıkışlarını yani displayin (a) sına gidecek uçları birleştir ve displayin (a) sına bağla. Aynı şekilde b çıkılarını birleştir ve displayin (b) sine bağla. bu şekilde bütün uçları bu şekilde bağladıktan sonra 74244 lerin select uclarını her bir gurubu ayrı olmak üzere birleştirin. Sistemi çalıştırdığınızda şayet Saatin bağlı olduğu gurubu select ile seçerseniz display saati gösterecktir. Saati seçmeyip termometrenin bağlı olduğu 74244 gurubunu select ederseniz bu sefer displaylerde termometre değerini görürsünüz.
Burada temel fikir şudur. 74244 3 konumlu buffer olarak çalışır. Bir giriş bir çıkış birde select ucu vardır. Select aktif yapılırsa giriş değeri çıkışa verilir. Select aktif yapılmaz ise çıkış pinleri Z yani yüksek empedans konumuna geçer. Dolayısıyla bu özelliğe bağlı olarak iki sistem kolaylıkla anahtarlanabilir.

Kolay Gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ferhat397

ete

Elimde devre yok ama isis te hemen bir devre hazırladım ve çalıştırdım. Gayet güzel çalışıyor. Isis kullanıyor isen hemen bir devre yap dene. Yoksa mail'ini ver ben yapıp göndereyim.

ETE

arba34

elinizde devre varsa banada yollayabılırmısın

arba34

varsa banada gonderır mısın mail adresım aliberci@hotmail.com  beklıyorum

hakancitlak

Vallahi bende böyle bir proje yapmak istiyorum. Ama sadece saat devresini yaptım ve çalıştırdım.  İstiyorsan devrsini verebilirim. Eğer başarırsan böyle bir devreyi benle paylaşırsan sevinirim.

Hakan Çıtlak

nurim

Devre böyle yapılacak.
Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

arba34

arkadasım bunun  daha detaylı seması yokmu

ete

Gerçi Nurim arkadaşım devrenin şemasını vermiş. Verilen şema tek display'a ait. Kaç tane display (digit) kullanılacak ise bu devreden o kadar yapılacak. Saate ait 74244 lerin OE uçları birlştirilecek ve Termometreye ait 74244 lerin OE uçları birleştirilecek. Aslında bu uçlara birer pullup direnci eklenmesi gerekir. Aşağıda bu hali ile ve Ortak Katod display kullanarak bir devrede ben veriyorum. Umarım bundan sonra daha devre istemezsiniz. Gerisi size kalmış artık.

Kolay Gelsin
ETE

ete

Daha detaylı şema şöyle olur. Siz yapacağınız devrelerin şemalarını buraya koyun. Şemalar Display sürmeye kadar gelmiş olması gerekir. Yani Saat devresi çıkışı 4 adet display sürmek için 4 adet ABCD çıkışı olmalı, Termometrede kaç hane gösterilecek ise onunda ABCD çıkışları olacak şekilde şemalarını buraya koyun. Ben de size bu sistemi sizin şemalarınıza adapte edeyim olurmu?.

Aslında daha detaylı şema yokmu demekle ben bu işi beceremem diyorsunuz. Çünki verilenler bu işi yapabilecek birisi için fazlası ile yeterli. Neden derseniz;
1. Devre ne olursa olsun bir display sürmek için display sürücüsüne 7447 veya 7448 veya 4511 ABCD gibi 4 adet çıkış verilmesi gerektiğini bilmeniz lazım.
2. Ohalde devrede display sürücülerini kullanmadan bu çıkışları doğruca 74244 lere girmek gerekiyor. Bütün olay bu.
3. Ayrı bir kart yapılır üzerine display - display sürücüleri ve 74244 ler yerleştirilir. Saat ve Termometre ABCD çıkışlarıda bu kart üzerindeki yerlerine bağlanır. Anlatması kolay olduğu gibi yapmasıda kolay bir devre. Tek zorluk PCB yapmakta. Eh okadar da olacak tabiiki. İsteyen delikli plakaya bile döşeyebilir.

KOlay Gelsin
ETE

arba34

sagol arkadasım teşekkür ederim

Erol YILMAZ

@Erol,
Baliklari cok ucuzlatma...
azicik olta kullanmayi ogrensinler... :)