verilen adım sayısına göre step motor kontrolü

Başlatan ekaiser1, 03 Mayıs 2005, 02:51:04

ete

@Farezehiri,
Sorunun muhatabını anlamadım. Kime soruyorsun?.
ÜStelik ekde bununla ilgili resim gönderdim demişsin ama öyle bir şey yok. Biraz açıklarmısın.
Şayet 0,5 nm tork'a sahip bir motora kumanda etmek istiyorsan zaten kontrol mekanizması,  hem motorun adım sayısı (ki bu aynı zamanda tur veya dönme açısı olabiliyor) hemde dönme hızı (ki buda frekans oluyor) ile çalışıyor.
Diğer bir önemli bir noktada yeterli gücün motor bobinlerine aktarılabilmesi sorunu. Buda piyasadan bulunabilen step motor sürücüleri ile yapılabiliyor.
Senin ihtiyacın 0,5 nm güç az da değil. Benzeri işler yaptım. İki türlü sistem kulllandım. Birinde sürücüyü de kendim yaptım. Ama sınırlı güçler için. Genelde 0,5 nm nin altında güçler için kullandım.
Diğerinde ise hazır sürücü kullandım ve 1,4 nm lik bir motora kumanda ettim. Hazır sürücülerle çalışmak biraz daha kolay.
Sürücüyü kendin yaparsan motorun dönüş yünü ve motor bobinlerini sürecek komutların verilmesi senin kontrolünde olmaktadır. Dönüş yönü kontrolü bobinleri süren komutların sırası değiştirilerek yapılmakta.
HAzır sürücü kullanmak biraz daha rahat. Hem istediğin gücü alabiliyorsun hemde kontrol kolaylaşıyor. Yalnızca tek bitlik bir yön bilgisi veriyorsun ve bir de clock palsi uyguluyorsun. Palsin frekansı hızı ayarlıyor o kadar.
HAzır sürücülerde sorun fiya konusu yaklaşık 80 Euro lardan başlıyorlar.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com