DS1302 Pull-Up gerekliliği

Başlatan kantirici, 07 Aralık 2014, 15:15:32

kantirici

Merhaba arkadaşlar.

DS1302 ile biraz sıkıntı yaşıyorum. Datasheet e göre bağlantıda veri okuma/yazma da sıkıntı yaşıyorum. Netteki bazı şemalarda iletişim pinleri pull-up yapılmış. Forumdan Allegro hocada benzer bir konuda sıkıntı yaşadığını ve I/O pininne pull-up kullanıp sıkıntıyı çözdüğünü belirtmiş.

Bende I/O pinini 10K ile pull-up yapyım ve ds1302 ile haerleşme sorunsuz gerçekleşti. Ebayda felan satılan ds1302 modüllerinin şematiklerini inceledim. Bazıları 3 habeleşme pininide pull-up yapmışken bazıları yapmamış, datasheet neyse o.

İnternette de az sayıda pull-up yapılmış şematik var. Bu durum da acaba yazılımsal bir sıkıntımı var donanımsal mı tam emin olamadım. Yada entegre orjinal mi değil ?

Sizlerin DS1302 ile tecrübeleri nelerdir merak ediyorum.

Kabil ATICI

http://elektronikvelemciler.blogspot.com.tr/2014/04/atmega8-ve-ds1302-ile-led-ekranl-masa.html
ben kullanma gereği duymamıştım.
Gördüğüm kadarı ile bazı hazır kütüphanelerde, işlemcinin I/O bacağına bağlı ucunun zamanında değiştirilememesi nedeniyle bit bozulması yaşanıyor. Bunu osilaskopta takip edebiliyorsunuz. Sanırım sorun da burada baslıyor.
İşlemci bacağı değiştiremeden DS1302 veri göndermeye başlıyor. Özellikle bitler her ikisi farklı (işlemci  ve DS1302) ise bir bit sorunu yaşanıyor..
ambar7

elektronart

DS1302 nin datasheetinde dahili pull down dirençleri olduğu yazıyor. Bu durumda hatta bir de pull up koymak tuhaf olur. Sürekli enerji harcayan bir durum ortaya çıkar. İletişimi sağlarken bir pini yazılımsal olarak serial I/O ya çevirdiğinizi varsayarak, İşlemcinizin I/O pinini yapılandırırken yazarken push-pull, okurken de internal pull up ile deneyin. Donanımsal olarak kullanıyorsanız size kolay gelsin.
Açık Elektronik

kantirici

Normal çalışan bir projenin direk kütüphanesini kullandım ama yine olmadı. Birşeyleri gözden kaçıyorum ama bulamadım bir türlü.

@ambar7 hocam evet haklısınız büyük ihtimal buradan kaynaklı bir sorun var. Fakat I/O pinini giriş yaptıktan sonra data gelmesi için bizim clock göndermemiz gerekiyor. Buraya bir miktar bekleme koydum ama çözüm olmadı.