Kamerayı harekete göre çevirme

Başlatan xytronic, 08 Aralık 2014, 23:27:09

xytronic

360 derece dönebilen bir platform üzerindeki bir kamerayı harekete doğru çevirmek istiyorum. Hareketi muhtemelen step motorlar ile yapacağım ama hareket algılama işi biraz kafamı karıştırdı  ???

En fazla 30-40cm den hareketi algılayacağımızı düşünürsek nasıl bir sensör kullanabilirim? Ayrıca sensör nasıl yerleştirilmeli? Kaç sensör olmalı?

xytronic

Gökhan BEKEN

Detay belirtmemişsiniz, neyin hareketini algılamak istiyorsunuz bilmiyorum ama sanırım PIR sensörle olabilir.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

xytronic

Şöyle düşünebilirsiniz. 360 derece dönebilen bir platform üzerinde bir kamera var. Bu platform üzerine kameranın baktığı yöne bir sensör yerleştirmek istiyorum. Sensör bir cisim algıladığı zaman sistem sürekli o cismi takip edecek. PIR sensör olmaz diye düşünüyorum çünkü algılama alanı çok geniş. Bu kısım kafamı çok karıştırıyor.Sormak istediklerim şöyle

1-) Nasıl bir sensör kullanmalıyım?
2-) Bir cisim algıladıktan sonra takip için nasıl bir mantık yürütmem gerekir?

Mucit23

Ultrasonic Sensor işini görebilir

yldzelektronik

Ultrasonik radar yapılabilir gibi.

Sürekli dönen ultrasonik sensörün olsun.Sensörün dönüş hızı, sensörün okuma hızıyla uyumlu olsun.Sensörün 100ms de tepki veriyorsa bu süreklerin üzerinde dönüş yaptırman bişey kazandırmaz.

Dönüş ile aynı hızda sensörün konum bilgisini alabilip okuyabiliyo olman da gerekir.Sensörün cisim algıladığında hangi konumda olduğunu bilirsen bi harita çıkarmış olursun.

Kamerayı da istediğin tarafa çevirmek kolaylaşır.

Ancak eğer nesne hızlı hareket ederse (takip edilecek nesne) kararsız çalışma ortaya çıkabilir.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

xytronic

Radar mantığı iyide uygulanabilirlik açısından nasıl yaparım emin değilim. Sensörü sürekli döndüreceğim. Üstüne bir mikroişlemcili kart yapıp her noktada mesafe hesaplatırım. Fakat bu bilgiyi kamerayı döndürecek sisteme nasıl gönderirim?

papsukkal

Okyanusu geçerim derede boğulurum diyorsun yani.

Bunlari yaptıktan sonra hareketin açısını servo yada step motora uygularsan olur.

xytronic

Kablosuz olarak gonderirim diye düşünüyorum.  Radar mantığı aklıma yattı.  Servo motor cok iyi aslında fakat 360c dönmüyor.  Bu tip bir servo varmıdır.

Ömer ERKOL

yldzelektronik

Alıntı yapılan: xytronic - 09 Aralık 2014, 18:07:20
Radar mantığı iyide uygulanabilirlik açısından nasıl yaparım emin değilim. Sensörü sürekli döndüreceğim. Üstüne bir mikroişlemcili kart yapıp her noktada mesafe hesaplatırım. Fakat bu bilgiyi kamerayı döndürecek sisteme nasıl gönderirim?

Sorunu pek anlamadım.Kusura bakma.

Sensörü sürekli çevirme, dönen sensörün pozisyon bilgisini alma, sensörden veri okuma işleri yapabileceksen gerisi zor değil.

Zaten anlık sensörün konum bilgisini alıyorsun.Kameranı da o konuma/açıya çevirmek bu kadar zor olmasa gerek?Alternatif çok.Step motor kullanılabilir, enkoder eklenebilir vs vs..Oraya kadarı halledersen gerisi de gelir zaten.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

xytronic

Ömer Erkol Bu benim bitirme projem.  Bunun için hocamla konuşmam gerekiyor.  Eğer olur derse sizin bahsettiğiniz kamera modülünü kullanabilirim. Elinizde varsa çok iyi olur. Yapmak istediğim şey videodakine benzer. Fakat ben sadece kamerayı hareket ettirecegim.

Diğer türlü düşünürsek step motor ve radar mantığı sonuç versede ben o yöntemden vazgeçtim.  Birazdaha basit bir sekilde problemi çözmek istiyorum.

Şöyle birşey sorayım.  Bir cismin hareketini tek eksende algılamak için yan yana yerleştirilmiş 2 adet Ultrasonik sensör yeterlimidir.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: xytronic - 10 Aralık 2014, 17:02:30
Bir cismin hareketini tek eksende algılamak için yan yana yerleştirilmiş 2 adet Ultrasonik sensör yeterlimidir.
Öncelikle iki sensöründe görmesi gerekiyor, sonra cisim sağ hareket ettiğinde soldaki sensör göremeyeceğinden, kamerayı doğru çevireceksiniz, sensör ve kamera birlikte döneceğinden, bu işlemleri soldaki sensör görene kadar devam ettireceksiniz. İki sensör de gördüğü anda sabitleyebilirsiniz. Aynı işlemi tersi yönde de uygulayabilirsiniz.

Tabi bunları tecrübe etmedim, sadece fikir yürütüyorum.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

diot

2 adet PIR sensörü ile rahatlıkla yapabilirsin, Daha önce ben kullandım. karşısındaki nesnenin büyüklügünü ayırt etmek için kullanmıştım .Görüş açısını daraltman gerekiyor.

ibocakir

10 derece açıyla kamera etrafına 36 tane tsop koyabilirsin. Sadece bir fikir :)