dc motor yada motorlu vana böyle kontrol edilebilir mi?

Başlatan argeman, 11 Aralık 2014, 13:26:36

argeman

Merhaba arkadaşlar böyle bir devre yapılabilir mi yada google arama anahtarım ne olacak bilmiyorum,elimizde 100 devir dc bir motor olsun(yada motorlu bir vana)
ben bu motorun yönünü pwm ile değiştirebileyim,dahada açacak olursam,bir aracın tekerleğinden hız bilgisi aldım diyelim,ve aracın hızı  max 40 km olsun,araç durma esnasında dc motor devremiz çıkış vermesin,araç 10 kmh hıza ulaştığında dc motorumuz dönsün ve hız sabit olduğunda dursun,araç hızlandıkça yine dönsün ve hız sabit olunca yine dursun,fakat araç 20 km hızdan 10 km ye düştüğünde bu sefer motorumuz yön değiştirsin ve hız sabitlendiğinde yine dursun,yani aracın hızı artarken motorumuz saat yönünde dönerken aracın hızı düştüğünde motor saat yönünün tersi olarak dönsün ve hız sabitlendiğinde motorumuz dursun,proje şu:atv aracın arkasına bağlı olan bir sulama hortumu düşünün,araç 40 kmh hızla  giderken araziye 10 litre sulama yapsın ,20 kmh hızla giderken 5 litre sulama yapsın,atv nin hızına göre metrekareye düşen su oranlanmış olsun,oransal vana ile yapılabileceğini sanıyorum fakat çalışma mantığını bilmiyorum.

trabzonluökkeş

Merhaba. 3 tane ana unsur var. Dijital km seti, Entegre devresi, selenoid valf. Atv aracına motorsikletlere haricen monte edilebilen dijital km seti tak. Km okuyucudan gelen bilgiyi uygun entegreye aktar. Entegreden çıkan işareti valflere yolla. Entegrenin programı mesela 10 km de 1.valfi aç, 20 km de 2. valfiaç, 30 km de 3.valfi aç. Mantık bu. Yada kara düzen; 4 kademeli bir vana. 10 km hızla giderken elle 1. kademeyi aç, 20 km hız ile giderken 2. kademeyi aç vs.. :) Kolay gelsin.

argeman

Aynen katılıyorum,devir kontrolu ile değilde dijital km seti ile bu işi çözebilirim sanırım,teşekkür ederim,farklı fikirleri olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.

asma

Merhaba
Hız bilgisini elektriksel olarak elde ederseniz bu size fikir verecektir. (dijital km seti nasıldır bilmiyorum)
Oransal vana kullanacaksanız onun 4-20mA yada 0-10V gibi analog grişe karşılık %0-%100 arası açıklıkla tepki vermesi sağlanır. İşinize uygun oransal vana araştırın. (biraz pahalıdır)
Hız bilgisini 0-10V olarak 0-50km/h elde ederseniz bu iş olur.
Su az gelirse 40km/h hızda 10V verecek şekilde ayarlayıp o hızı geçmezsiniz.

Birden fazla vana kullanımı için önerim ise:
Kesitlerini hesaplayıp biri diğerinin iki katı olacak şekilde boru ve vana seçerseniz; 1/2' ve 1' diyelim , 10km/h hızda 1/2' , 20km/h hızda 1' vana açık , 30km/h hızda 1/2' ve 1' musluklar açık olacak şekilde kullanabilirsiniz.
Eğer 3 selenoid kumandalı vana 1 oransal vanadan ucuz ice 3 vana kullanıp min. hız 0km/h max.35kmH kabul ederek 7 kademeli hız-debi ilişkisi kurulur. Vanaları kollektörde toplayıp birleştirirsiniz.
0km/h - 000 - hepsi kapalı
5km/h - 001 - küçük vana açık
10km/h - 010 -ortanca vana açık
15km/h - 011- küçük ve ortanca açık
20km/h - 100 - büyük vana açık
25km/h - 101 - büyük ve küçük açık
30km/h - 110 - büyük ve ortanca açık
35km/h - 111 - hepsi açık
Bu basit ikili dönüşüm için hız bilgisini nasıl çevirirsiniz bilmiyorum. Ama vana kesitleri iki katı seçilirse iş yapar.  ;)
Eğer hız bilgisini teker turuna göre okuyacak düzenek kuracak olsaydınız, max. hızda 70 yazdırıp onlar basamağına giden BCD yi kullanabilirdiniz. (pic kullanırsanız zaten direk 3pin den S/V leri kumanda edersiniz)

Not: oransal vanalar  çabuk tıkanır , bozulur. Filtrelemeyi iyi yapmanız gerekir. Diğer S/V vanalar daha uzun ömürlüdür, sökülüp havayla temizlenip yerine takılır.  ;)

Kolay gelsin.

argeman

Sayın ASMA ,ufkumu açtınız teşekkür ederim,aklıma birde anolog çıkışlı debimetre geldi,sisteme seri bağlı bir debimetreden elde elde edilen anolog çıkışı oransal vanaya girerek kontrol edilebilir sanıyorum,herkese teşekkürler.Böyle bir devre sanırım işimi kolaylaştırabilir