Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Midi Controller Projesi

Başlatan gokk, 11 Mayıs 2005, 16:03:15

gokk

Merhabalar, ben Pic 16F877 kullanarak bir midi controller yapmayı düşünüyorum. Olayı kısaca özetlemek gerekirse, midi controller dediğim alette potlar ve butonlar olacak. Potlar dan birini çevirdiğim zaman voltaj farkı pic tarafından algılanacak ve ona göre Tx pininden bilgisayara midi mesajı gönderecek. Midi 31250 baud hızında veri alışverişi yapıyor.
Şimdi ben ilk önce pot bağlamadan Pic den sadece bir döngü içinde sabit veri göndermeye çalışıyorum. Kullandığım kod :

DEFINE OSC 20
DEFINE HSER_RCSTA 90h
DEFINE HSER_TXSTA 24h  
DEFINE HSER_BAUD 31250

mainloop:
      HSerout [176,64,80]
      Pause 1000
GoTo    mainloop    

Bilgisayara Seri porttan bağlıyorum, arada MAX 232 li devre de var. Internetten buldum. Bilgisayarda da MidiOX diye bir midi görüntüleme programı var.
Benim sorunum şurda: İlk Pic i PC ye bağladıktan sonra bir kaç midi mesajı gönderiyor. Ama gönderdikleri programda belirtende değişik. Kod yazıldığına göre aynı mesajı gödermesi gerekiyor ama geçekte farklı bi sürü mesaj gönderiyor. Acaba bunun sebebi ne olabilir? Veri akılında bir senkronizasyon uyumsuzluğu mu acaba?
İkinci sorun da bir süre sonra artık bilgisayardan hiç bir veri girişinin gözükmemesi. Sanki Pic hiç bir şey yollamıyormuş gibi. Tx pinin voltajı 5V bu arada. Ben bir türlü çıkartamadım inşallah sizler fikrinizi paylaşırsınız ve inşallah çözüme kavuştururz.
Hepinize Saygılar,
Gökhan

Ersin