Entegreye sıfır bağlayınca neden çalışmaz?

Başlatan Nedenler, 25 Aralık 2014, 10:10:03

Nedenler

AD5422 kullanıyorum. Devreyi aşağıdaki şekilde kurdum. Proteusta sıkıntısız çalışıyor.
Gerçekte de çalışıyor fakat hep 0.75V fazla değer gösteriyor?
Sıfırı bağlayınca da çıkışı nasıl ayarlarsam ayarlıyım 1.2V seviyelerinde sabit bir çıkış var.
GND'ye bağlanması gereken yerler boşta kalınca hatalı da olsa çalışması ne kadar mantıklı?

MrDarK

Entegreye hiç mi GND vermiyorsun anlamadım. GND vermeden çalışması demek senin SPI hatlarından gnd çekiyordur bir şekilde.

Böyle sağlıksız çalışmasına da çalışıyor demek yanlış olur ne dersin =)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Nedenler

İşte ben de onu diyorum. Zaten çıkan değer de doğru değil ortada yanlış bir şeyler var.
Başta tüm bağlantılar doğru ve GND varken sabit 1,2V çıkış alıyordum.
GND'nin takılı olmadığı durumu şans eseri gördüm ve bununla karşılaştım.
Şuan GND hiç takılı değil. Picten istediğim değeri gönderiyorum 0.75V fazlasını entegre çıkışında görüyorum.

Hem GND'yi taktığımda çalışması hem de gerçek değeri göstermesi gerek.

Kabil ATICI

Kazancı 1 ise -Vsense ucuna -0.75V vermeyi deneyebilirsin.
Yalnız aleti fazla incelemedim ama ısı, gerilim değeri gibi bazı parametrelerde olası hatalardan bahsediyor. O belirtilen değer oradan geliyor olabilir.

GND bağlamazsan bunu işlemci üzerinden tamamlamaya çalışır. Bu alet üzerindeki esd diyotları üzerinden işlemciden tamamlamaya çalışır. Bunu istemezsin. Normalde beslemen simetrik ve yük dengesizliği olmazsa, alet sanal GND oluşturabilir ama bir yere kadar.

GND bağladığında eger istediğin sonucu alamıyorsan şemanda bir sorun vardır.

EK:Isis'de çalışıyor olması bir şey ifade etmiyor. O sadece senin programın bir yere kadar doğru çalıştığını gösteriyor.  Çoğu şey bağlamasan bile çalışıyor.

Çoğu durumda devrelerimde çalışan yapı isis üzerinde çalışmıyor ve de tersi...
ambar7

diot

Ccomp dan Vout a 4 nf ve Rset den 15K %1 gnd ye baylayıp denermisiniz birde.

Nedenler

Çalıştı.
Negatif voltaj istemediğim için AVss ucunu boş bırakmıştım.
Kondanstörlerle zaten sıfıra çekildiği için sıfır bağlamaya da gerek olmaz diye düşünmüştüm.
Fakat pini direk sıfıra çekmek de gerekiyormuş.
Bu şekilde gayet güzel çalışıyor.
Teşekkürler.