PIC16F877 ile 2 tane LCDPANEL (2satırlık) kontrolü PICBASICPro ile.

Başlatan eub, 09 Şubat 2015, 18:20:08

eub

Arkadaşlar, PIC16F877A ile PORTB'ye bir LCD panel ve PORTC'ye bir LCD panel olarak iki LCD paneli kontrol etmem münkün mü? PICBasicPro komutlarına
göre bir LCD için DEFINE komutları başta tanımladıktan sonra sanki ikinci LCD için tanımlanamıyor gibi gözüküyor.
ASlında her iki LCD panelde de aynı veriler gözükecek. Fakat aynı hat üzerinden bağlantıda voltaj yeterli olmayabilir diye ayrı porta ayrı LCD programlyaım dedim. Bilen arkadaşların yardımını istiyorum teşekkürler.

Kabil ATICI

Eğer WR ucu sürekli GND'ye bağlı şekilde ise iki LCD'yi pararlel bağlayıp çalıştırabilirsin. Normalde sayısal devrelerde bir çıkışa 10 tane giriş bağlayabilirsin.
ambar7

eub

Cevabınıza teşekkürler. ISIS'te çalışıyor gözüküyor. Fakat RW, E ve RS uçlarını da paralel bağlıyorum. Programda ise başlangıçta RWye bağlı PORT ucunu LOW yapıyorum. Pratikte panellerdeki yazıların ışığı paralel bağlamadan dolayı parlak olmaz mı diye de merak ediyorum.

Kabil ATICI

Kontrast ucunun paralel olması gerekmez.
İki tane trimpot kullanarak ayrı ayrı birbirinden bağımsız ayarlayabilirsin.

Aklındakilerden kurtulmak için , en kolayı elinde donanımın varsa dene..
ambar7

eub

Hocam baştaki VDD,VSS ve VEE uçları ayrı potlarla bağlı zaten. BU dediğim RW ucu. Bİr de PIC16F877'de PORTA uçlarını giriş yupmak için TRISA da ilgili ucu 1 yapmak neden olmadı. Başka bir yolla mı yapılıyor acaba..

Kabil ATICI

RW ucunu bu işte kullanman sıkıntılı. (lojik 1 yaparsan ekran okuma konumunda olur)İki tane LCD aynı anda out konumuna geçerse, (lcd'de bu uç çoğunlukla meşguliyet okuması için kullanılıyor-status). İki ekrandan biri önce hazır konuma geçerse diğeri ne olacak. İşlemci işe devam edecek, ama ekranlardan biri hazır konumda olmayacak.Bu işlem 7. bit üzerinde kontrol ediliyor ki, o konumda başka bitlerin durumu aynı olmazsa ne olacak. iki çıkış biri lojik1 biri lojik 0 ne olur. Bana göre pek iyi olmaz..

Senin için en basiti 2 tane küçük işlemci kullan. Seri porttan gönderdiğin veriyi bunlara yaz. Herhalde bunu yapabilirsin.

+---işlemci1 RX (LCD1)
                             |
işlemciTX-------------+
                             |
                             +---işlemci2 RX (LCD2)

Diğer türlü program konusunda kendini geliştirmen gerekiyor...
ambar7

eub

Teşekkürler. ADCON1=%00000111 komutu ile PORTA dijital olarak giriş/çıkış olarak ayarlanabiliyormuş. Önce tek işlemci ile çözmeye bakacağım. Çünkü LCD'lere aynı değerler gönderilmek durumunda. Olmazsa dediğinizi dikkate alacağım.

mehmet

Sadece E portu farklı pinlerde olur ise
(Basic konusunu bilemiyorum) WR gnd.
diğer uçlar paralel olduğunda istediğiniz
kadar LCD kullanabilirsiniz düşüncesindeyim.

Çok LCD çok pin demek. Bunu HC595, PCF8574, vs.
gibi port çoğullayıcı entegre kullanarak pin
konusunda muhteşem tasarruf sağlamış oluruz...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"