FOD817 optokuplörünü röle sürmek için kullanabilirmiyim?

Başlatan musti463, 12 Mart 2015, 18:17:26

musti463

Merhaba FOD817'yi röle sürmek için kullanabilirmiyim? Şu current transfer ratio kısmına kafam takıldı da

FOD817 datasheet:

https://www.fairchildsemi.com/datasheets/FO/FOD817.pdf
Mustafa Emir SADE

FxDev

Daha çok SMPS alanda kullandığım opto ile röle çektirirsin ancak 50mA ile rölen çekebilyorsa.
Yerinde olsam darlington bir yapı kurardım. Bu şekilde sıkıntı yaşamazsın.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

musti463

darlington derken opto'nun transistörü sürdüğü bir yapı mı yoksa opto içerisinde darlington transistörlü yapı mı hocam?
Mustafa Emir SADE

FxDev

Alıntı yapılan: musti463 - 12 Mart 2015, 18:57:00
darlington derken opto'nun transistörü sürdüğü bir yapı mı yoksa opto içerisinde darlington transistörlü yapı mı hocam?

İçerisinde darlington olan yoktur zaten. Dışına kurabilirsiniz.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

musti463

hocam kullandığım röle 12 voltluk baktım bobin akımı 30mA yazıyor fod817 optosuda 50mA yazıyor. Direk optoyu kullanmamın bir sakıncası olur mu acaba?

mesaj birleştirme:: 12 Mart 2015, 19:03:28

bu arada röle bobinine paralel bağlanacak olan diyotun hangi kriterlere göre seçilmesi gerekir hocam? Zener,Schottky fark eder mi?
Mustafa Emir SADE

z

http://www.vishay.com/docs/83641/il755.pdf

Optoların her türlüsü mevcuttur.

Çıkışı transistör olanı, Fet olanı, Tristör olanı, darlington olanı....
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Yine de optokuplörlerin çıkışının darlington olması çok küçük bir giriş akımında bile çıkışın konum değiştirmesi ile alakalı. Ben daha röle gibi bir yükün direkt sürüldüğü optokuplör uygulaması görmedim. Zaten 200mw güç demek 12 volt altında 16 mA demektir verilen veri kağıdına göre. O da optonun sınırda kullanılması demek. Çıkışı ek transistör yada sürücü/tampon entegre ile (uln2003 gibi) güçlendirip kullanın. Schotky gibi hızlı diyot kullanırsanız daha iyi olur ters emk için. Sürücü entegre kullanırsanız içlerinde koruma diyodu tümleştirilmiştir (en azından uln 2003 için)

z

Doğrudan yük akımını anahtarlayan optolar da mevcut tabiki. Bunlara opto değil SSR (Solid State Relay) deniyor.

Forumda transistör gibi SSR lerden bahsetmiştik.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Optokuplörlerden bahsettiğimiz için sorun yok . SSR zaten katı hal rölesi demek dolayısıyla başka bir eleman fiyat anlamında da anahtarlanacak güç anlamında da mantıklı değil zaten bu konu için.