Ynt: 4 wire ile arm programlama sorusu

Başlatan Karamel, 10 Nisan 2015, 21:35:59

Karamel

Merhaba. Aklima birsey takildi. hocalarimi bu konuyu sormak istiyorum. 4 wire ile arm microcontroller swd yolu ile programlanabiliyor. sanirim swd normalde 5 yada 6 uclu? peki 4 uca dusurunce fark ne oluyor? nelerden odun veriyoruz??

mesaj birleştirme:: 10 Nisan 2015, 21:37:26

Birde telefondan yazdigim icin. resim ve link ekleyemedim.

hgs

Reset yoktur. Reset bağlanması gerekmiyor.

Sepiroth

SWO da yoktur 4 wire da. 4 wire minimal gerekenler.
Either you feel it, or not...

X-Fi

Vcc yoktur debugger ın kendi Vcc si ile jumper yapılmıştır. işlemciye programlanırken ayrı besleme veriliyordur.

minimal gereksinim 3 oldu.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Karamel

hocam 3 ucla baglamak ile 5-6 ucla baglamak arasinda hicbir fark yokmu? vcc yi anliyorum ama reset baglamayinca. swo baglamayinca kisitlamalar olmuyormu?

mesaj birleştirme:: 10 Nisan 2015, 23:52:32

mesela programlama pinlerini yanlislikla output yapsam. reset baglamayinca nasil microcontrolleri taniyacak programlayici?

hgs

O zaman reset gerekir. Normalde hard reset olmadan soft reset atılabiliyor. SWO zaten dinleme yapılan uç diye biliyorum.
VCC denilen pinden besleme yapılmıyor. Hedef devrenin besleme durumu izleniyor. Gerekli diye biliyorum.
Standart swd 5 pinlidir. Swo tercihen gerekiyor.

Pin ihtiyacımı varki burada pin sayısını kısıtlamaya gidiliyor ?

Karamel

Hocam ogrenmek amacli sormustum sorumu. yani kullanilmayan pinler neden varlar? ne ise yararlar? kullanmazsak neler olur? neler olmaz?

oyleyse en mantiklisi butun pinleri kullanmak?

engineer

SWO harici tüm pinler programlamayla alakalı, SWO pini işlemcinin itm birimini kullanarak çıktı vermeyi sağlıyor. UART kullanır gibi yazılımından çıktı gönderiyorsun, debug için çok güzel bi özellik ben her projemde kesinlikle kullanırım. Hatta örnek bir uygulamada giriş yapıldığınıda gördüm, klavyeden basılan tuşu okuyabiliyordu ancak hiç kullanmadım.