Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

TDA 7052A

Başlatan berkay_91, 04 Mayıs 2015, 15:42:21

berkay_91

mrb arkadaşlar, 2 sorum olucak, ilki TDA7052A chipini kullanarak gelen sesin genliğiyle, PWM oluşturarak oynayabiliyorum, ses yerine (IN+) bacağına 0.5 V genlikli sinüs sinyali yollayınca osiloskoptan ölçüm alamıyorum galiba osiloskobu yanlış bağlıyorum nasıl bağlıcağımı söyler misiniz? 2. sorum Audacity programıyla elimdeki .wav uzantılı müzik dosyasından nasıl 8 bitlik hex kodları oluşturabilirim?

t2

Audacity programında sesi 8bit, 8khz wav formatında farklı kaydedelim.  hepsi hazır.
wav dosyanın başındaki 100 baytı okumayın. sonrakileri okumaya başlayalım.
yani pwm kanalına bu baytlar sırayla gönderilecek.

berkay_91

mrb, şöyle bir sorun oluştu, Audacity programından .wav uzantılı müziği açtım sonra resimdeki gibi export audio dedikten sonra müziğin 8 bitlik hex kodlarını alabilmek için options bölümünde,  gerekli kodu yazdım daha sonra kaydet dedikten sonra resimdeki gibi bir hata bildirisi aldım, galiba xxd exe adlı bir program daha kullanmam gerekiyor. yardımcı olurmusunuz?

t2

Kayıt türü kısmında external program seçmeyin. Wav seçilecek. fakat o pencerede ayar kısmında  8 bit seçeneği yok. sadece 16 bit wav var. belki sonraki audacity sürümlerinde 8 bit eklenmiştir.

16 bit wav kaydettikten sonra  başka program ile 8 bit 8 khz dosyaya dönüştürülebilir. Windows xpdeki ses kaydedicisi uygulaması var(SNDrec32.exe).

Bu uygulamada mikrofondan  kayıt yapmadan, mevcut wav dosyayı açabilir farklı  wav formata dönüştürebilirsiniz. veya cooledit kullanılabilir. (eski versiyon adobe audition)

Karamel

hocam wav in icersindeki hex code larina nasil ulasabiliriz?

berkay_91

cool edit 2.1 programı ile direk 8 bit lik 8000 sample rate hızında dosya kayıt ettim. uzantısını .txt seçtiğim zaman dosyadaki gibi sayılar tek sütun oluyor, sayıları nasıl her satırda 6 veya daha fazla sütunda gösterebilirim?