Ynt: 12f675 ısı kontrol yardım

Başlatan sifirzero, 26 Mayıs 2015, 13:50:26

overlok

@sene35 naptın denedin mi kodları? Vallahi merak ediyorum çalışıp çalışmadığını
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

sifirzero

abilerim yine çalışmadı lm35 ile yaptım çalışıyor ama d18b20 ile çalışmadı.

mesaj birleştirme:: 28 Mayıs 2015, 16:48:36

Lcd siz calismasi gerekiyor kardesim.lcdli devredede calisiyor degeri okuyorum.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

Recep METE

Kesinlikle senin kurduğun devrede bir hata var. Ama ne? Devre elemanlarını sırayla başkası ile değiştirerek dener misin?
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

sifirzero

Recep abi lm35 ile calisti super.ama ds18b20 ile calusmiyor.baran arkadasin verdiginide denedim led yandi sonmedi. ilk yazdigimda ledi yakamiyordum.simdide sonmuyor.devreyi kuran arkdas yokmu.lcd de deger okuyorum
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

baran123

Benim verdiğim çalışıyor.Sen devreyi kurup test ettiğinde led yanıp sönmesi gerekiyor ise biraz beklemek gerekliki soğusun yada bulunduğun ortam sıcak :) En iyisi programda eşitlediğim 30 değerini yükselt 45 gibi bir değer yap sonra çakmak ile ısıt led yanınca bırak soğumaya başlasın.

sifirzero

Abi devreyi kurdum led yandi ama sonmedi.dedigin gibide yapcam degeri artircam.havye ile ısitiyorum sicakligini.bide dijital termimtre var elimde ortam sickligini biliyorum.Allah razi olsun abilerim.cok ilgilendiniz zamaninizi harcadibuz.ögrencez bu isi sizlerden.

mesaj birleştirme:: 28 Mayıs 2015, 21:10:02

Ccs c yi tam olarak nasil ogrenebilirim.nasil gelistirebilirim abilerim

overlok

Alıntı yapılan: f15eagle - 26 Mayıs 2015, 15:55:42
sene35, yeni öğreniyorsan sana tavsiyem kendine referans bir kitap seçmen. CCS C için en yaygın olan Serdar Çiçek'in kitabıyla başlayabilirsin.

Anlaşılan donanımda da biraz bilgi eksikliğin var. Ds18b20 dijital çıkışlı bir sensördür. Fakat sen analog girişi aktif etmişsin(bu işlem için lm35 gibi analog çıkış veren sensörleri kullanmak gerekir).

Bahsettiğim gibi kitap alırsan hem donanım hem yazılım kısmını rahatlıkla çözersin

İlk sayfada arkadaşın önerisi var. Buradan başlayabilirsin sanırım.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

sifirzero

Abi Allah razi olsun.lm35 ile yaptim calisiyor.0.0488 voltaj degeri falan girerek yaptim.ama dijital olayini ogrencem en kisa zamanda.bide o dedigin degeri artircam.inşallah

Recep METE

@sene35, ds18b20 ile yapılmış bu kodlar simülasyonda çalışıyor.Mutlaka devrede de çalışır.Bir dener misin?Ancak ben 16f628a ile yaptım.Sen kodları12f675'e çevirebilirsin.Simülasyonun videosunu yüklüyorum.İstersen breadboarda devreyi kurup , videosunu yükleyeyim.

https://youtu.be/-vBiemMMboo
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

sifirzero

Recep abi bende bugun bende breadbord kurdugumu yuklicem.bakarmisin.16f628a da var bende ondada calismamusti ikisinide denicem yuklicem siteye.one wire hattinda bur sikinti var sanki
Yada ds18b20 arizali olamaz baska dusuncek bir secenek yok.

Recep METE

Arkadaşım dün aceleden kodları yüklemeyi unutmuşum. Bu kodları dener misin? Yukardaki videodaki kodlar.

#include <16f628A.h>

#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP, // Denetleyici konfigürasyon ayarları

#use delay (clock=4000000) //  osilatör frekansı.
#include <ds18b20.c>  //18b20 sıcaklık sensoru
#define LED PIN_A1

void main()
{
float temp;//float tipnde değişken tanımlandı
while(1)
{
temp=ds1820_read();//1820 entegresinin gönderdiği sıcaklık değerini aldık

if(temp>=85){
       temp=0;}

if(temp < 34)  // bilgi 25 den küçük ise yak
{
output_high(pin_a1);  // ledleri yak
delay_ms(100);                              
}                                                              
if(temp> 35)  // anahtar1 basıldıysa
{
output_low(pin_a1);  // ledleri yak
delay_ms(100);      
}        

}

}

sifirzero

mesaj birleştirme:: 29 Mayıs 2015, 22:47:25

mesaj birleştirme:: 29 Mayıs 2015, 22:48:03

Abilerim iki resim farli chipler.yaniyor sonmuyor.

mesaj birleştirme:: 29 Mayıs 2015, 08:52:10

abilerim ikinci resimde osilatöre nötr bağlamamışım bağladım yinede aynı yanıyor sönmüyor.daha sonra 12f675 de derece değerini yükelt demişti arkadaş yükselttim.yinede aynı.abilerim lm35 ile yaptım çalıştı.simülasyonda çok güzel çalışıyor abilerim.Allah razı olsun hepinizden.

sifirzero

Recep METE

Şu anda işteyim akşam ilgilleneceğim bununla.