Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

PIC C ICIN KITAP YAZALIM

Başlatan oyhan, 10 Haziran 2005, 17:58:53

oyhan

Selam
Bir fikrim var. Hep birlikte bir PIC C için çalışma kaynak kitabı yazalım. CCS referans olsun ve bir takım kuralım. Öncelikle bu konuda iyi olan arkadaşlarımız var. Onlar vasıtası ile özellikle öğretmenlik yapan arkdaşlarımız varsa bir dizin oluşturalım. Herkonuyu takım içerisindeki arkadaşlara dağıtalım. Daha sonra sanırım moderatorlerımızde yardımcı olur bunları toplayıp tek kaynak haline getirelim. Bu taslak PIC C çalışma kitabı için taslak bir düşünce. Ben üzerime düşeni yapmaya hazırım. Birlikten kuvvet doğar. NEDERSİNİZ.....Saygılarımla..
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

hnedim

Neden olmasın olabilir tabiki ama nasıl yapıcaz bu işi ?...   :roll:

oyhan

Dedim ya ilkönce gönüllüleri ve koordinatör adaylarını görmemiz lazım. Ama henüz görünürlerde bahsettiğim sınıftan kimse yok..
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

hnedim

Tamam o zaman ben gönüllüyüm bu işe iyi bir şekilde organize olup takım çalışmasıyla bu işin üstesinden gelebiliriz bence... Ben Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Bölümü öğrencisiyim bizde Mekatronik dersi var bu dersin kitabından fazlası ile faydalanabiliriz... Ayrıca daha çok kaynak bulabilirim...    :arrow:

Göktuğ

Arkadasım zaten yazılmıs 2 kitap olduguna gore bunları turkceye cevrilmesi yetecektir bence.

kemalsa

eger cevirme isiyapilacaksa ben gonuluyumm kitaptakii belirli sayfalarii bolusursekkk daha cabukk hemde daha kolayyy olurrrr

DumrulBey

Alıntı yapılan: "goktug1217"Arkadasım zaten yazılmıs 2 kitap olduguna gore bunları turkceye cevrilmesi yetecektir bence.
Ben çevirme işine karşıyım. Baştan yazmak hatta daha iyisini yapmak mümkün. Yabancının anlattığını kendi dilinde anlamak eğer dil biliyorsanız kolay fakat çevirdiğiniz zaman çevrilen dili daha iyi bilsenize de çoğu zaman işler karışıyor!

Bu durum belki çeviri kalitesiyle doğru orantılı olabilir. Ama çevirirken harcayacağınız vakti eğer konuyu biliyorsanız anlatmaya harcarsanız inanın daha çok yol kat edersiniz. Bunu gayet iyi biliyorum çünkü bir keresinde bazı teknik makaleleri çevirme haltını yedim. Pek çetin bir işmiş...:)

Övünmek gibi olmasın geçen ay sonu CCS PIC C için 3-5 sayfa uygulama notları yazdım. Ama kağıt üzerinde ve ileride forumda değerlendirmek amacıyla. Ancak kararsızım! Çünkü yazdıklarıma bir baktım bir arpa yol kat edememişim. Yani henüz fonksiyon oluşturmaya gelememişim. Başlangıçta anlatacak o kadar şey var ki! Bende tümden gelim tekniğini uygulayarak notlarımı düzenliyorum. Yani hemen program yazmaya başlıyorsunuz yazdıkça öğreniyorsunuz. Böylesi bence daha az sıkıcı ve verimli.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

DumrulBey

Alıntı yapılan: "oyhan"Bir fikrim var. Hep birlikte bir PIC C için çalışma kaynak kitabı yazalım. CCS referans olsun ve bir takım kuralım...
Gayet güzel fikir ve değerli de... Çünkü birlikte yapılan şeyler hem kolay oluyor hem de verimli. Ben de bu konuda bir şeyler yapmak için aşağıdaki başlığı açmıştım. Ancak başlık güncelliğini korumadığından olsa gerek kimse katkı sağlamamıştı. Herhalde bu başlığa girince ben bunu daha önce görmedim diyeceksin:

https://www.picproje.org/index.php/topic,4893&highlight=

Bu konuda bir şeyler yapmaya gönüllüyüm. Zaten bunu daha önce gösterdim ve bir takım paylaşmadığım makaleler yazdım. Ancak bunun farklı bir teknikle yapılmasından yanayım. Çünkü günümüzde vakit çok değerli ve kimsenin bir kitabı baştan sona okuyacak vakti yok. Madem internet denenen etkileşimli bir platformda haberleşiyoruz öylese bu ortamın nimetlerinden neden faydalanmayalım?

Bahsetmek istediğim arada kodlar ve resimlerden oluşan makaleler yerine etkileşimli makaleler hazırlamak. Yani okudukça hemen gözünüzün önünde başka bir ekrana geçmeden uygulama yapıp kendi programınızı veya konuda anlatılan kodları deneyeceksiniz. Bunun JavaScript ile yapılabileceği kanatindeyim. Çünkü dil C'ye çok benzemektedir ve bir kaç akıllıca fonksiyon ile güzel şeyler yapılabilir.

Bütün bunları sadece kodları deneme amacıyla söylemiyorum! Aynı zamanda öğrenmeyi arttırıcı JavaScript uygulamalarını aralara serpiştirebiliriz. Ben araştırmamı yaptım ve matematiği öğreten çok güzel JavaScript uygulamaları ile karşılaştım. Zaten programcılıkta bir matematik ve mantık işi değil mi! Üstelik Flash ActionSctript kullanarak daha gerçekçi uygulamalar yapılabilir.

https://www.picproje.org/index.php/topic,4893#35789

Aslında bu fikri biraz daha ilerletip yukarıdaki adresini verdiğim mesajda bahsettiğim gibi bir site yapılabilir. Öyle bir şey ki elektronik hakkında ne ararsanız uygulamaları ile bulacaksınız. Böyle siteler var, hatta PIC'i öğreten çok güzel siteler var. Ama hepsi yabancı! Biz Türklerin mizacından anlamayan farklı kişiler ve diller tarafından yapılmış. Belki o yüzden geri kalıyoruz. Onlar bize anlatamakta aciz kalıyor sonra biz onları tam anlamıyoruz! Bir sıçrama yapma zamanı gelmedi mi?

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Erkan Gench

Bu konuda daha önce bayağı tartıştık ve sonuç olarak: madem kitap yazacaksınız buyurun makale köşesi, ne yazıyorsanız orada gösterin çıktı.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

oyhan

Selam
Arkadaşlar bencede ceviri yerine arkadaşların kendi yorumlarını katarak  birşeyler hazırlamaları engüzeli. Ben ilk program yazmaya assembler ile başladım ve sonra forumdan arkdaşlarımızdan okadar çok şey öğrendimki şimdi C ile kod yazmaya başladım. Picproje bana hep destek oldu. Bildiğiniz gibi birtakım kitapların 10-15 sayfa anlattığı ve gerçekten bir türkçe kaynağın olmadığı şu günlerde PİC C konusunda büyük bir eksikliğimiz var. Ben o kadar tecrübeli değilim ve yaklaşık 10 gün yokum şu günden sonra. Tecrübeli arkadaşlarımızdan birisi hazırlanacak konular ile ilgili bir ünite başlıkları buraya yazsa ve bizlerde bu konulardan birer başlık alarak hazırlık yapsak diyorum. Çok kısa sürede güzel bir kaynak elde etmiş olmazmıyız sizce? Aynı zamanda örnekleri bol, türkçe düşünenlerin yazdığı bir kitap hazırlama imkanımız olacak. Ortak birikimlerimizle her türlü konuyu burada dile getirip müthiş bir kaynak hazırlayabiliriz. İlgi gösteren arkadaşlara şimdiden başarılar diliyor ve bir editör arıyorum başlangıç için. (konuları başlıklandıracak birisini.)Saygılarımla....
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

MC_Skywalker

Kitap yazma fikri çok güzel fakat yazılacak kitap kesinlikle çeviri olmamalı. çevirlerede genelikle kavram karmaşası yada çevirmeyi yapan kişinin anlatım tarzından kaynaklan başka sorunlar oluyor. CCS için site de verilen çeviri dökümanı açıp okuduğumda gördüğüm hataları beynimin düzeltmeye çalışması yüzünde konuya konsantre olmadım ve hiç birşey anlamadım. ayrıca bir çok kitapta verilen örnekler gerçek hayatta uygulamalarda karşılaçsağımız sorunlardan yakından uzaktan alakası olmuyor.

kitap için bence konu anlatımı temel başlık önerilerim şöyle olacak

Bölüm 1
Girş/çıkış işlemleri (I/O)

Bölüm 2
Kara verme ve döngü işlemleri (for next, if else, case, switch vb.)

Bölüm 3
Aritmetik ve mantıksal işlemler (AND, OR vb.)

Bunlar benim ilk aklıma gelenler. aslında yazılacak çokşey var ama şu ana için pek müsait olmadığım için yazamıyorum.

Sürçi lisan etti isem affola

dombilik

assembler ve pic basic pro kullanıcısı olarak ccs yi merak etmiyor değilim..arkdaşlarımın dediği gibi çeviri olmayan ve tamamen deneyime dayanmış örneklerle bezeli bir mekaleyi dört gözle bekliyorum.
hepinize kolay gelsin arkadaşlar..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

chorckbey

ÇEVİRME İŞLMİNDE BENDE SİZE YARDIMCI OLABİLİRİM

707yunus

arkadaşlar bu kitap işi çok güzel fikir.bncede böyle bir kitap hazırlayalım.hem ccs yi öğrenmek isteyenlere yardımcı olur hemde birbirimizin tecrübelerinden faydalanmış oluruz.birlikte her türlü sorunu aşarız.hatta kendi birikmimiz olan projelerimizide kitaba dahil ettikmi çok faydalı olacağına inanıyorum.picprojenin e dergisinin önemi anlatılamaz.arkadaşlarımız birlikten kuvvet doğurdular bu dergide.çok faydalı bi kaynak oldu.bu kittapta birçok açığı kapatabileceğine inanıyorum..

ilker_32

Neden uğraşmak istiyorsunuz ? Piyasada yeterince CCS C kitabı var. Alıp öğrenebilirsiniz. Böylece kitap için uğraşacağınız zamanı CCS C öğrenmiş olursunuz.