koardinat bilgisi okuma

Başlatan murat79, 13 Haziran 2005, 15:58:41

murat79

arkadaşlar şimdi projemi bir ust adıma atlatmak için kulları sıvadım şimdiki amacım su şoyle dusunun arkadaslar şimdi bir alıcım var ve birkactanede verici bu vericiler bir alan içerisinde surekli olarak yer değiştiriyor ben bu vericilerin koardinat bilgilerini almak istiyorum bunu nasıl yapabiliriz sizce
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

fyper

atlaya zıplaya gidiyorsun. bu projenin konusu ne?

mavi

Vericilerin frekansları aynı değilse ve biliniyorsa freakansı ayarlanabilir iki adet yer tespit cihazı ile biri x koordinatında diğeri y kooardinatında yer tespiti yapar(dört antene ihtiyacın olacak) ve bu tespiti yaptıktan sonra iki veriyi işleyip koordinatını işaretlersin.Sonra alıcının çalışma frekansını değiştirir ikinci noktaiçin aynısını yaparsın...Bir ara bende düşünmüştüm bunu kendi arabamın yerini bulmak için arabanın yerini tespit eden iki 555 ile yapılmış devreyi birleştirip bu düzeneği elde etmek istemiştim ama bir türlü projeye yoğunlaşamadım..Daha profesyonel olarak çalışmak istersen bir clock'a ihtiyacın var  ve doopler etkisini araştırman gerekir sanırım...Mesafeye bağlı olarak sinyallerdeki faz kaymalarını hesaplamalısın
Telecommander Monster Of Network

murat79

arkadaslar  projenin içeriği  cok  basit  6 adet alıcıdan ve  1 adet  vericiden  olusan  bir  proje  bu alıcılar  vericinin  verdigi  sinyali  okuyor  ve  ona  gore  koardinatını  belirliyor  burada  asıl  benim  sorunum  6 adet  alıcı  okey  ama  verici  sayısı  cok  fazla  sole  hayal  edelim  olayı  bir  alan  dusunun  bu  alanın  içinde  10 ade4t  oyuncak  araba  var  ve  bu  arabalar  surekli olarak  yer  değiştiriyor  arabaların  uzerine  birer  verici  ekledik  şimdi  benim  bir  mainboard  da  baglı  panelde  bu  vericilerin  online  yerlerini  izlemek  istedigimi  ve  bu  elde  ettiğim  istatistiki  verilere  gore  onların  o  alanda nekadar  sure  aktif olduklarını  ne  kadar  surede  bir  noktadan  bir  noktaya  gittikleri  felan  hesaplatıcam  ama  bu  hesaplamaları  real time  yapmayı  dusundugum  için o anki  koardinat  bilgilerini  biryerlere  depolamam  ve  orada  bazı  algoritmalar  sayesinde  birtakım  istatistiki  veriler  elde  etmem  lazım
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

fyper

bir tür araç takip sistemi

alan büyükse  gsm(veya telsiz) ve gps modülleri ile yapılabilir.
en uzak mesafe nedir?

murat79

90 metrekare  bi  alan  ama  bu  işlem  için  gsm,gps, ve  benzeri  bir  cozum  istemiyorum cunki  bu  koardinat bilgilerinin yanı sıra  farklı  datalarda  gidecek  alıcılara sadece  koardinat  olmadıgı  için  kullanmayı  dusunmedim  acıkcası  bunun  yanı  sıra  bu  işlem  için  bir  bedel  odenmemeli  yani  gps  paralımı  değilmi  bilmiyorum ama  gsm  zaten bana  noktasal  bilgi veremez  verebilir  belki  ama kendi  gsm network  umu  olusturursam  sadece  bu  dedıklerım  olur  buda  cok  buyuk  malıyetı  olur  gibi  geliyor  bana

Veli B.

yerdeğiştirilen alanı tanımla.
-Ne kadarlık bir alan?
-Ortamdaki kirlilik nasıl?
-Besleme konusunda sorun yaşama ihtimalin var mı?(muhtelif yerlere enerji vermen mümkün mü?)
-Yukarıda sorduğum muhtelif yerlere, data hattı döşemen mümkün mü?
-Maliyet için üst sınırın var mı?
-Alan atmosfere tavandan açık mı?(Alternatif olarak gps düşünülürse)
vs.
vs.

Veli B.

Alıntı yapılan: "murat79"gps  in  sabit  bir  ucreti  felan  varmı  bilmedigim  için  bunu  dusunmedim  cunki  bu  donanım sadece  koardinat  belirlemicek  farklı  datalarda  yollayacak alan  90-100 metrekare  bir  alan bu alan  içerisinde  birsuru  seyyar  verici  ve x-y-z  acılarına  oturtulmus  6-8  adet  alıcı  var  bu  alıcıları nasıl  kullanırsam  tam  olarak  noktasal  yer  belirliyebilirim  2 cisi  ise  alıcılara  besleme  ve  data  kablosu  evet  ama  yerdeğiştiren  vericilere  ne  besleme  nede  kablo  cekme  ihtimalim  yok  cunki vericiler  az  oncede  soylediğim  gibi  surekli  yer  degiştiriyor  ve  ben  bu  koardinatları  alıp  onun  tam  yerini  real  olarak  saptamam  lazım  yani  besleme  sorununu bir  pil  ile  cozebilirim  sadece gps  uzerinden  farklı  datalar  yollayuıp  alabilirmiyiz  bu  konu  hakkında  pek  bilgim yok  maliyet  olarak  su an kesin  bi  miktar  belirlemedim minumum  ve  max  seviyeleri  belirlemem  için  once  nasıl  yapıldıgına  ve  neler  kullanılacagına  karar  vermem  gerektiğini  düşünüyorum

Veli B.

ben terminallerre çek demedim zaten.4 köşe ve bu dört köşede ultrasonik alıcılar.Senkronize olarak tarama yapıyorlar.Senin terminallerin ise Us ses yayıyor ama belirli zamanlarda atıyorum 1 sn de .
4 us alıcı bu sesleri mesafeye çeviriyor ve senin merkezinde işlenmesi için aktarıyor.Temel geometri bir noktayı ilişkilendiren 4 doğrun varsa ve bunların uzunluklarını biliyorsan yer tesbiti gayet kolay ve hata oranı sadece software hataoranın kadar. ;)

murat79

anladım sanırım biraz  bu  konu  ile  ilgili  bildiginiz  bir  link  yada  ornek  calısma  varmı  acaba fikir  almak  acısından  faydalı  olacagını  dusundugunuz  ?

Veli B.

Başlangıç olarak anasayfada bir us mesafe ölçer projesi var onu incelemeni tavsiye ederim.

murat79

teşekkür  ederim bi  inceleyeyim  bakalım  sonra  tartısmaya  devam  ederiz  bu  konuda

Erkan Gench

mesafe ölçeri incelerken bu linkte yazanlarıda dikkate alın

https://www.picproje.org/index.php/topic,5613&highlight=
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

murat79

artkadaslar  mesafe  olcumu  için  us den  baska  cozum yokmudur  acaba birde  bu  işi  picbasic  ile  orneklenmiş kod  yada  uygulama  varmı  haberiniz  varmı  ?

hacettepeli_muhendis

bu nerenin projesi geçen sene bu proje verildi bizim okulda aynı zamanda bu senede devamı verildi

arkadaşlar şöyle yaptılar 3 tane alıcı anten bir tane verici hareketli bir cisime monte edilmiş antenler zeminde 3 köşede duruyor  verici sabit bi güç basıyor alıcılar alıyorlar bu güçü ama hepsi farklı miktarda koordinatları alınan güçlerden çıkardılar ama çok zor bi proje en ufak şeyden etkileniyor mesela güç bir yere kadar 1/r^2 ile azalıyor bi yerden sonra 1/r^4 ile açık arazide en iyi sonuçları aldılar ama yinede istenen gibi olmadı hatta matlab da program yazıp vericinin yerinide bilgisayarda çizdirdiler
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler