data hızı

Başlatan spear, 14 Haziran 2005, 08:42:42

spear

Merhaba arkadaşlar,
Bilgisayardan gelen datayı serial port ve bi mikroişlemci yardımıyla başka bi cihaza aktarmam lazım, ama transfer hızları farklı. Bilgisayarın hızı daha fazla bunu nası ayarlayabilirim. Nası bi program yazmam gerekir. Yardımcı olursanız sevinirim.

murat79

bilgisayarın  hızını  dusurmen  senin  için  bir  sakınca  dogurmuyorsa  bence  bilgisayarın  hızını  dusur  hem  bolece  olası  data  hatalarınıda  minumum a cekmiş olursun  yok  bilgisayarın  hızını  dusuremem  diyorsan işlemcini  yuksek  hızda  haberlesecek bir işlemci ile  değiştirmeni tavsiye  ederim
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

otm

ben anlamadım. ilgisayarın hızını nasıl düşüreceksin? sonuçta seri porttan data gönderme hızını kullandığın programdan ayarlayacaksın.eğer program yazacaksan yazdığın programın kodlarında hızı seçilebilir yaparsan mesele kalmaz.delphide yazıyorsan bunun için hazır birçok komponent var.

murat79

otm  bilgisayarın  hızını  dusur  derken soylemek  ıstedıgım  suydu haberlesme  ıcın  ornek olarak  hypertherminal  kullandıgımızı  farzadelım  alım  ve  gonderım  hızlarını  secebılıyorsun  115.000 baud  yerıne  9600 baud  secılırse  pic  lerle  daha  istikrarlı  bir  şekilde  haberleşilebilir  gibi  geliyor  bana
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

quack

@murat79 hız konusunda doğru söylüyor...bence hızı kesinlikle değişken yapma sabit yap.. çünkü değişik hızlarda değişik sorunlarla karşılaşabilrsin...
hız konusundada  20 Mhz frekanslı pic için  9600-19200 ideal hızlar... bilgisayarın hızı konusundada her okumadan önce vb de veya delphide ufak bi timer kullanmam iyi olacaktır... bu timer değeriyle oynayıp hızı kontrol altında tutabilrsin

hacettepeli_muhendis

networklerde bu işe flow control deniyor hızları farklı iki makine haberleşirken bi kaç yöntem var

stop-and-wait
go-back-n
sliding window

bunları bi incele belki software i yazarken işine yarar
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler