Direnç ölçümü

Başlatan mavi, 14 Haziran 2005, 09:22:04

mavi

Beyler
şimdi uzun ince bir konu hakkında yardımn lazım

Birbirine paralel iki adet  10 Cm çapında silindir demir düşünün ki 2 km boyu var

ve ben bunun üzerine 5 volt enerji veriyorum..DC veya Kare dalga veya AC. ve silindirler 2 km nin her hangi bir yerinden hareketli bir cisim ile kısa devre ediliyor...  bu iki silindir boşta iken yaklaşık 3-5 amp akım çekiyor yağışlı havalarda artıyor..... ve ben bu kısa devrenin yerini  bulmak istiyorum ve yer değiştirme anını yakalamalıyım...

yorumlayacak yazılımı yazdım ama burada takıldım.... hiç hatasız çalışıyor...Programı bu devre ve yazılımla desteklediğimde proje tamamlanıyor..bu olmadan full aksesuar olmuyor...
Telecommander Monster Of Network

serdarkaradeniz

borunun bir tanesini bir potun 2 ucu gibi kullan kısa devre olan yerde potun 3. ucu olsun. (bu değerde diğer boru üzerinden voltaj bilgisi olarak sana gelsin)benzer ama minyatürünü pozisyon kontrolünde yaptım.

Erkan Gench

Merhaba öncelikle yapmanız gereken boruların metre başına iç direncini hesaplamak ve bir wheatstone köprüsü yaparak bu boru sistemini köprünün bir ayağına takmak kısa devre durumunda bir hata sinyali meydana gelecektir bu sinyalin değerinden yola çıkarak boru sisteminin yeni direncini hesaplayıp kısa devre olan boruların uzunluğunun kaç metre olduğunu bulursunuz daha sonra bunu ikiye böldüğünüzde kısa devrenin kaç metre ileride meydana geldiğini bulursunuz.

Aslında çok genel bir anlatım oldu ama wheatstone köprüleri hakkında araştırma yaparsanız sanırım çözüme ulaşabilirsiniz.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

quack

sadece meraktan soruyorum.. bu nasıl bir sistem yani 2 km olan ne? yoksa bi kurgumu

z

Borulara voltaj vermek yerine sabit akim verirsin ve dogrudan boru uclarinda okunan voltaji degerlendirsin.

Mesafe bilgisini voltaja gore kalibre etmen yetecektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mavi

arkadaşlar  olay kurgu falan değil projenin şu an maliyeti 30 bin dolar
ben bu işi yapan aynı anda 8 tane boru üzerindeki kısa devreyi algılayıp gerekli sinyalleri üzereten bir yazılım yaptım..ama kısa devre yer değiştirme hızının tespiti projeyi vazgeçilmez yapacak uğraşıyorum ama gerek networkun takibi ve müşteriler ile ilgilenme projeyi yavaşlatıyor.... Pazar payı türkiye deki demirçelik fabrikaları dahil tüm büyük fabrikalar çünkü bunlar lokomotiflerle malzeme iletiyorlar ve bunlar fabrika içerisinde karayolu araçlarına çarpabiliyor bu kazaların önune geçmek amaç. Bu sistem döşenirken 3 km mesafaye döşenir ve 3km kablo çekilir onuda teoride aştım...direnç ölçmeninde fikirlerini ürettim ama benim gibi birisi için çok pahalı oluyor yavaş yavaş yapıyoruzz...
Telecommander Monster Of Network

quack

bana bu proje ilginç geldi... genelde projeyi anladım ancak neden bu kadar zor anlamadım. 2 tane 3 km demir boru, birbirinden ayrı ise birine akımı veririm diğerinden alırım... en başta ve en sonda iki kısa devre için yani (2*3=6 km ve en yakın kısa devre) hesaplamalar yaparım... bir pot gibi kullanırım...ya ben mi çok basit anlıyorum... çarpışma olduktan sonrasını tespit etsen ne olur...
 daha fazla açıklayıcı olman lazım vede detaylarla ne istedğinin