2x16 LCD Gölge Sorunu

Başlatan ercanatnr, 28 Haziran 2015, 17:02:48

ercanatnr

Merhaba arkadaşlar,
2x16 LCD ile Kayan Yazı denemeleri yapıyorum. CCS C de kodu yazdıktan sonra ISIS te simüle ediyorum, ISIS te gayat güzel çalışıyor. Ancak hex kodunu pice atıp board üzerinde devreyi kurduğumda . Yazılar kayarken arkalarında gölge bırakıyor. Eğer kayma hızını çok arttırırsam birbirine giriyor. Bunun sebebi benim LCD ekranımın kalitesiz olmasımıı yoksa yazılımsal bir sebebi mi var?

#include <16F628A.h>

#FUSES NOWDT                    //No Watch Dog Timer
#FUSES NOMCLR                   //Master Clear pin used for I/O
#FUSES NOBROWNOUT               //No brownout reset
#FUSES NOLVP                    //No low voltage prgming, B3(PIC16) or B5(PIC18) used for I/O

#use delay(internal=4000000)
#include <lcd.c>
#use fast_io(b)
#define use_portb_lcd TRUE
int i;

void main()
{
set_tris_b(0x00);
lcd_init();

while(1)
   {

printf(lcd_putc,"\f               KAYAN YAZI");

for(i=0;i<=25;i++)
      {lcd_send_byte(0,0x18);
      delay_ms(200);
      }

}
   }

baran123

Bu LCD ler yavaş çalışıyor bundan kaynaklı.Başka yöntemler ile belki bu sorunun önüne geçilebilir fakat bilmiyorum.

Okan AKÇA

Recep METE

Biraz pahalı lcd kullanın. Daha iyi olanı sorun çözülür.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Kabil ATICI

Karakter LCD'lerde yüksek hız beklemeyen. Sizin algılama kapasitenizde dahil birçok faktör var. Zaten yapı olarak bu LCD'ler yüksek hızlara cevap veremez. Çünkü LCD piksellerinin bir toparlanma süreleri var. O yüzden kullandığımız LCD ekranlarda (monitörler) bile bir gecikme süresi vardır.  Bu LCD'nin yapısından kaynaklanıyor. Sonuçta bir sıvıya elektrostatik elektrik ile şekil değiştirmesini sağlayan bir yapı. Bunun için LCD' hakkında internette biraz araştırma yapabilirsiniz.

Yüksek hızlı gösterimleri ancak TFT tarzı ekranlarda mümkün olur. (özel tipleri saymazsak). Ki bunlarda bile bir sınırlama vardır.
ambar7

ercanatnr

Cevaplarınız için teşekkürler.