3kwalık motor aç kapat nasıl yaparım*

Başlatan vurdugololdu, 29 Haziran 2015, 21:46:46

Klein

5KVA hatta 7.5KVA  güce kadar  yıldız-üçgen pek kullanılmıyor.  Yumuşak yolverici veya inverter  5KVA altında da kullanılabilir. ama maliyeti motorun bakım maliyetinden yüksek olduğu için genelde tercih edilmiyor. Motor çok fazla dur kalk yapacaksa, o zaman küçük güçlerde de tercih edilebiliyor.  Bu işin teknik kısmı tartışılabilir.  Yumuşak yol verici veya inverter kullanmak illa ki iyidir.  6-7 yıldır pompa kontrol panosu üretiyoruz.  1KVA - 15KVA aralığında panolar üretiyoruz.  Pompalar hastanede çalışıyor ve çok yoğun çalışıyorlar. Genel olarak müşterilerin yol verme konusundaki tercihi 7.5KVA ve üzerinde yumuşak yol verici oluyor. Çok nadiren bu gücün altında  yumuşak yol verici talebi oluyor.

muhendisbey

Yük ağır olursa ve bir yumuşak yolverici olmazsa sıkıntı o zaman başlıyor. Örneğin sulama pompasını çalıştırıp vanaları açmayı unutmuş arkadaşlar var. Ufak sulama pompalarında kullanıldığını ben de görmedim. Endüstriyel makine imalatı yapan firmalar genelde ne kadarlık motor olursa olsun yumuşak yol verme metotlarından birisini kullanıyorlar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhendisbey

Kimse  annesinin karnında öğrenmedi, benim dediğim damdan düşer gibi bu işe girişilmez. Önce malzemeleri tanırsın, elemanlarım bunlarmış, bunlar arasında seçim yapacağım dersin.

"Sen bu işleri bilmiyorsun.Bu işler çocuk oyuncağı değil.İşi bilene bırak"
Zaten aynen bunu kastettim, doğru anlaşılmış.

Ne zaman bilir:
Birisinin yanında staj, çıraklık görür öğrenir, araştırır üzerinde çalışma yapar öğrenir, eğitimini alır öğrenir, bilmediğini sorar öğrenir. Yani kısacası bir alt yapısını kendi ortaya koyar, sorgular öğrenmek ister ve öğrenir. Takılma bir yere getirmiş adam takılmıştır, başlamamış adam takılmış sayılmaz.

Şimdi sorayım sana bu arkadaş nerede takılmış bana cevap verebilir misin? MCU devresini tasarlamada mı? Programlamasında mı? Kontaktörü nasıl süreceğinde mi? Zamanlamayı nasıl yapacağında mı? Motora yol vermede mi? Hangi malzemeyi seçeceğinde mi? Kullanacağı kablo kesitinde mi? İşin hesabında kitabında mı? Sigortasında mı neresinde? Bir de kalkmış trifaz ile uğraşacak, iş mi bu? Ben bile önümü görmediğim konularda bu kadar cesur davranamıyorum.

Görünüşte kötülüğüne çalışıyorum, inşallah birisi ne demek istediğimi anlar.
Bu konudaki son mesajımdır, saygılar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.