Devremizi Otomobilde kullanmak

Başlatan ByTEK, 19 Temmuz 2015, 12:55:38

ByTEK

Merhaba Arkadaşlar,

Yapmış olduğum mikroişlemcili devrelerimi arabada kullanmam gerekecek. Daha önce 7805 ile yaptığım bazı devreler vardı. Doğal olarak herşeyden etkilenip kilitlenmeler oluyordu. Hobi veya denemek için olduğundan ötürü pek önemsemiyordum.

Sizden ricam Denediğiniz,güvenilir bir 12-5 çevirici yada hazır bir çözüm. Çalıştıracağı şeyler en babası PIC serisi bir MCU, 2x16 LCD yada mini GLCD olacaktır.

mistek

Kilitlenmenin sebebi regülatör olmayabilir.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ByTEK

evet bende öyle düşündüm fakat pille yada adaptör ile sıkıntı olmamıştı evde. genelde arabayı ilk çalıştırmada yada gaza yüklenmelerde problem oluyordu. pille besledim arabada sıkıntı olmamıştı. beslemeden diye düşündüm.

ogy

Cihaz arabada çalışacaksa besleme katı otomotive elektroniğine uygun olmalıdır.Bunun için ISO 16750-2 isimli belgeyi inceleyin.Gerçekten profestonel birşey olsun araçta çalışırken sıkıntı çıkmasın istiyorsanız, bu standartlara göre tasarlamanız gerekir.Regülatör olarakta TPS5430 güzel bir çözüm ama yurtiçinde bulunmayabilir.Bakmak lazım.

XX_CİHAN_XX

LM2596-5.0 regülatörü ile devreyi beslemeyi dene. Kondansatörlerin çok ufak olmasın.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

tekosis

eskiden benim oto teybimde besleme kablosunun üzerinde pasif bir filtre vardı. içinde bobin kondansatör grubu vardı. bu araştırılabilir. teybin stabil çalışmasında çok etkisi vardır diye düşünüyorum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.