Printf sorunu

Başlatan sdonmez, 22 Temmuz 2015, 12:01:18

sdonmez

Merhaba,
PIC18f4431 ile fırçasız motor sürücü üzerinde çalışıyorum ve bazı değerlerin ne durumda olduğunu görmek için printf komutu ile PC'den izliyorum. Ancak motor dönerken çalışan ve birden fazla değeri PC'ye gönderdiğim printf komutları motorda anlık duraksamalara neden oluyor. PWM sinyalleri kesiliyor sanki... Bildiğim kadarıyla, 4431'deki pwm sinyalleri arkaplanda çalışmaya devam ediyor olmalı. Yani diğer komutların işletilmesi sırasında neden motor etkileniyor anlayamadım. Gözden kaçırdığım bir nokta mı var? Ya da değerleri izlemek için nasıl bir yöntem kullanabilirim?
Not: Elimde debug yapacak bir cihaz yok.
Teşekkürler

sadogan

Printf çok fonksiyonlu bir komut bu nedenle de yavaş,başka bir sorun ise  seri porttan veri gönderiken de gönderme işemi bitene kadar
işlemci başka bir iş yapamıyor. 9600 baud için 1 byte veri gönderme süresi yaklaşık 833 mikro sn 10 byte veri gönderdiginizde 8.33 mili saniye
gibi uzun bir süre işlemci başka işlerle meşgul olamıyor.
Sizin sorununuzu puts() ve seriport  TXIF  çözebilir.

PROTECH_

Software pwm yapabilme imkanın var ise timer kesmesi kullanarak soft  pwm yap.
+
  Debug bilgilerini Hardware USART kullanıp  main döngüden gönder.
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

sdonmez

Alıntı yapılan: PROTECH_ - 22 Temmuz 2015, 17:07:53
Software pwm yapabilme imkanın var ise timer kesmesi kullanarak soft  pwm yap.
+
  Debug bilgilerini Hardware USART kullanıp  main döngüden gönder.

18f4431'i seçme amacım zaten hard Pwm kanallarını kullanmaktı. Bu nedenle önerdiğiniz yöntemi kullanamam.

PROTECH_

Kesmeler işini görmüyor ise derdine çözüm bulunmaz
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

yldzelektronik

@sdonmez  sorunu isterseniz biraz daha detaylandırarak izah etmeye çalışın.Çok mantıklı değil.Kod ve şema eklemeniz yararlı olacaktır.

Normalde pwm modülünü kullanıyorsanız böyle bir durumun olması normal değildir.Ancak pwm değerlerini main içinde güncelliyorsanız vs o zaman düşünülebilir.

En güzeli kod ve şema eklenmesi olacaktır.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.