Arabanın Merkezi Kiliti Bozulmuş

Başlatan OnderGrmz, 15 Ağustos 2015, 14:49:26

OnderGrmz

Merhabalar;
Dün gece elektronikle uğraşmayı seven bir tanıdığımdan aşağıdaki fotoğraflar geldi. Kart volkswagen transporter aracın merkezi kilitine aitmiş. Kart suya maruz kaldığı için bozulmuş. Kartta gözle görülebilen herhangi bir problem yok. Genelde bu tarz durumda hangi eleman bozulur ? Suya en az dayanıklı kısım neresidir ? Aklıma takılan konu acaba mikro denetleyici mi, osilatör mü bozuldu yoksa besleme tarafında mı sıkıntı oluştu ? Daha önceden bu tarz ( suya maruz kalma gibi ) bir durumla karşılaşan var mı ?
Ön kısım:
[IMG]http://i61.tinypic.com/331dq2r.jpg[/img]
Arka kısım:
[IMG]http://i59.tinypic.com/2uyq8gw.jpg[/img]

[IMG]http://i62.tinypic.com/11vgy8m.jpg[/img]

Icarus

Açıkcası şuan elinizdeki kart nasıl bilmiyorum
AMA başka firmaların şaşi kontrol sistemleri tıpkı POS makineleri gibi ters mühendisliği engelleyici yapıda olabiliyor.

OnderGrmz

@Icarus hocam nasıl oluyor bu tarz şeyler ? Tersine mühendisliği nasıl engelliyorlar ?
Benim burada amacım kartın işlemci kısmı bozulmamışsa tamir etmek istiyorum. Ama şu anda kart elimde değil ne yazık ki. Daha önce suya maruz kalan bir devre ile karşılaşmadığım için kartın hangi kısmının bozulmuş olabileceği hakkında yorum yapamıyorum maalesef.
Eğer işlemci bozulmadıysa kartı incelemek için kargo ile göndermesini isteyeceğim.

engerex

OnderGrmz

@engerex hocam arabayı elektrikçiye götürmüşler. "Kart yanmış" deyip yüklü miktar para istemişler. Problem basit bir şey ise çözelim diyoruz. Yoksa yenisini alacağız. Bu arada böyle bir kartı veya muadilini temin edebileceğimiz, bildiğiniz bir yer var mı ?

Icarus

Siz kutu açtığınızda, ısıtığınızda, besleme geriliminde çok kısa süreyle gerilim değişimleri varsa, vb... (böyle bu liste gidiyor) chipler kendi programlarını siliyor, bazı bölümlerini ise bozuyorlar.
Chip içerisinden programlar, keyler çıkartılamıyor. Aynı şekilde programda yükleyemiyorsunuz.

ByTEK

1. resimde sol üstteki chipin üstünde patlak var gibi ?

ilavetten eğer chip sağlam ise sıvı temasta genelde besleme devresine ait elemanlar sorun çıkartıyor.

ayhani

Ben olsam once katri saf alkolle bir silerdim. Sonra 1 gun kuru,aya bırakirdim. Sonra imkan varsa test ederdim çalışmıyorsa bu sefer şuphelenip ne oldugunu  bulabildiğim elemanları kontrol ederdim. Bazen smd direnc ggibi şeyler sigorta oluyor onlardan biri atmiş vs olabilir.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

serdararikan

Alıntı yapılan: OnderGrmz - 15 Ağustos 2015, 16:20:32
@engerex hocam arabayı elektrikçiye götürmüşler. "Kart yanmış" deyip yüklü miktar para istemişler. Problem basit bir şey ise çözelim diyoruz. Yoksa yenisini alacağız. Bu arada böyle bir kartı veya muadilini temin edebileceğimiz, bildiğiniz bir yer var mı ?
Çıkmacilara git. Cok hesaplı alirsun aynısını

OnderGrmz

Alıntı yapılan: SercanTEK - 15 Ağustos 2015, 22:14:04
1. resimde sol üstteki chipin üstünde patlak var gibi ?
Evet @SercanTEK hocam sanırım orada ufak bir şişme varmış. Bu su ile temastan önce mi sonra mı oldu bilemiyorum.
Alıntı yapılan: ayhani - 15 Ağustos 2015, 22:44:58
Ben olsam once katri saf alkolle bir silerdim. Sonra 1 gun kuru,aya bırakirdim. Sonra imkan varsa test ederdim çalışmıyorsa bu sefer şuphelenip ne oldugunu  bulabildiğim elemanları kontrol ederdim. Bazen smd direnc ggibi şeyler sigorta oluyor onlardan biri atmiş vs olabilir.
@ayhani hocam chiplerde problem yoksa belirttiğiniz şekilde bir çözüm üretilebilir.

Alıntı yapılan: serdararikan - 15 Ağustos 2015, 23:06:31
Çıkmacilara git. Cok hesaplı alirsun aynısını
@serdararikan hocam İstanbul ve çevresinde bildiğiniz bu tarz bir yer var mı ?

serdararikan

OnderGrmz

@serdararikan hocam teşekkürler. Web siteleri bile varmış  :)
Birkaç tanesi ile iletişime geçip halletmeye çalışacağım.