SİMETRİK ZIPLAYAN SU PROJESİ(MİKRODENETLEYİCİLER İLE)

Başlatan dirgenc, 22 Haziran 2005, 14:41:12

dirgenc

Akadaşlar benim yapmak istediğim proje Ankara dikmen vadisinde gördüğüm bir proje..Meselenin özü şudur..Bir mitar su 1.5 metre ileriye tan bir balık gibi sıcrayacak ve düştüğü yerden.yine aynı miktarda su diğer taraf zıplayacak.ve etrafında belli aralıklarla sanki balıklar zıplıyormuş gibi olacak..Sizce bunu ansıl yapmalıyımm....paylşalım ve birlikte yapalımm..yardımcı olursanız sevinirm..

kamilozkan

BEN ONUN PROJESİ İLE ÇALIŞIYORUM AMA ONUN YAZILIMINDA BİRŞEY YOKTUR.
ASIL MESELE SUYUN BASINÇ VE PÜSKÜRTME NOZULLARI İLE ALAKALI.
YAZILIMI ES GEÇ O KALY, ONU NORMAL RÖLELER İLE DE YAPABİLİRSİN, BİR MAKİNA MÜH İLE ONUN JET JUMPİNGİNİ AYARLA
KOLAY GELSİN.
YOKSA SUYU AÇIP KAPATTIĞINDA SU ŞAP DİYE YERE YAPIŞIR.

EĞER TİCARİ OLARAK DÜŞÜNÜYORSAN BİR GÖRÜŞMEM LAZIM ARKADAŞLARLA.

ŞU ANDA TARSUS VE MERSİNDE YAPTIK.

peko

Bu proje ile ilgili detayları bende merak ediyorum, fakat ticari değil. Eğlence amaçlı olarak bahçeme kurmayı bile düşünmüştüm bi ara..
Renkli ışıklar, müzik vs..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

dirgenc

ben ticari olarak değilde bu işi kendim yapmak istiyorumm...kendi başıma uygulamak dediğin gibi işin programcılık yönünde fazla bişey gözükmüyor ama..Suların balık gibi zıplamsını neyle sağlayabilirm.. bana bu konuda yardımcı olursan sevinirm..hangi valfler kullanmalıyım.pnomatik ilemi yapmalıyım veya yapıp uygulayan bir firma varmı kısaca bilig döküman..hangi valflerle yapmışlar..nasıl yapılmışşş. Ankara dikmen vadisisnde gördüm ben bu projeyi ama yapan firmayı bilmiyorum bilen birisi avrsa yardımcı olursanız sevineceğim ...Veya birlikte bilgilerimizi paylaşarak hep beraber yapalımm..şimdiden teşekürler.

XNHCX

@ dirgenc
Bu adrese bir bakın.Belki işinize yarar...
http://www.fontany.com/jumpingjet.html

Jumping jet ( Atlayan Su Akışı)
Alıntı YapTek ünite veya Birkaç ünite olarak kullanılabilen ve oluşturulan korografi lerle çok çeşitli görüntüler elde edilebilin gelişmiş bir fıskiye sistemidir.Laminar konumda çalışması durumunda su  saydam cam çubuk görüntüsünde akış sağlamaktadır ışık ünitesi ilavesiyle renkli cam çubuk görüntüsü oluşmaktadır.Sistem elekronik kumandalı olup; Atlama ünitesi punimatik ve elektro mekanik olmak üzere iki modelden oluşur. İçmekanlar ve rüzgar almayan mekanlar için ideal bir sistemdir.

http://www.fontany.com/

kamilozkan

mekanik olarak işi hallet gerisi kolay.
yukarıda da söyledim ya, basıncını ve sistemi iyi ayarla programı kolay,

sırası ile kaç valf kullanacaksan çıkış vereceksin, ama 200-250 ms gibi.
onu deneyerek ayarlayabilirsin.

sanırım kullanılan valfler pnömatik valfler, 40w lık küçük valfler olur.
sadece sistemi açacaksın o kadar.
ancak pnömatik valfler için hava kompresörü lazım unutma.
bir de jumping jet teki basınç önemli ha..

selamlar

dirgenc

arkadaşalr şimidye kadar ban çok yardımcı oldunuz bu amlum valflerden nerlerde kaç paray bulabnilrimm..