Şerit Led Seçimi

Başlatan ernuynk, 13 Eylül 2015, 19:49:47

ernuynk

Merhaba arkadaşlar,

Çalışma odama şerit led takmayı düşünüyorum. Yaklaşık 1 yıldır kullandığım 2 metrelik şerit ledim bozuldu. 12V 1A'lik bir adaptör (telefon şarj adaptörü) ile prize tak/çıkar şeklinde kullanıyordum. Öncelikle bir kaç sorum olacak,

1) Şerit ledlerde zorlandığım kısım adaptör kısmı. Telefon şarj adaptörleri uzun vadede iş görmüyor gibi. Sizce nasıl bir adaptör kullanmalıyım? Birden fazla yere şerit led döşersem aynı adaptör veya trafoyu kullanabilir miyim?
2) Son olarak silikonlu şerit ledlerin normal açık tip olanlara göre bir farkı var mı? 3 çipli vb. şeritlerin avantaj ve dezavantajları nedir?

Şerit ledi kullanacağım alan prize çok yakın dolayısıyla kabloyu direk prizden çekip, yapacağım veya alacağım adaptörün yanına bir anahtar koyarak kullanmayı düşünüyorum.

Teşekkürler.

polleme

Tek çipli şerit LED, metrede 60 LED varsa metrede 0,4A akım çeker. 3 çipli LED şerit ise 60 LED varsa metrede 1,5A çeker. Buna göre adaptörü seçebilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 13 Eylül 2015, 21:32:30

Ek olarak silikonlu ve açık tip şeritlerin farkı yok, silikonlu olan dış ortamda kullanılabiliyor. 3 çipli LED'ler aynı miktarda ve uzunlukta şerit LED kullanıldığı durumda çok daha fazla miktarda ışık verirler. Işık güçleri çok fazladır.

mehmet

5050 standart şerit ledlerin tek çip denen kısmı
20mA. akım çekmektedir. Genellikle renge göre
değişiklik gösterebilir. Yine de 20mA. olarak kabul
edelim. Üç led seri bağlanır. 12V. gerilime denkleştirmek
için rengine göre bir direnç eklenir. Bu durumda ledlerin
kesme noktası üç led aralıkla olmalıdır.

Silikonlular; nemli, hafif su serpintisi olan yerlerde kullanılması
uygundur.

Üç çipli olanlar ile üç renkli olanların bağlantısı bu şekildedir.
Her renk kendi arasında 12V/20mA. hesaplanır. Artan kısımda
uygun direnç eklenir.
Buna göre kulanacağınız mesafeye, metredeki led sayısına ve
çip adedine göre siz kendi hesabınızı yapabilirsiniz.

Adaptör seçimi için de; telefon şarj cihazı kullanmayınız. Ledinizin
hesabını yaptıktan sonra çıkan akım miktarının en az %20' sini geçecek
şekilde 12V. adaptör kullanabilirsiniz.

Piyasada uygun fiyatlı led kontrol cihazları da bulunmakta. Ya da
kendiniz de bir mcu ile yapabilirsiniz...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

ernuynk

Teşekkür ederim arkadaşlar. İşe başladığım sırada tekrar buralar hareketlenebilir :)

Kolay gelsin

ernuynk

Tekrardan merhaba arkadaşlar, şöyle bir hesap yaptım.

Odanın ayrı ayrı noktalarına 1'er metre şerit çekmeyi düşünüyorum. 5 ayrı nokta için 5 metre kullanıyoruz diyelim. Forumlarda 3 çipli şerit ledlerin genelde metre başına 1,2 A gibi değerler sağladığı söylenmiş. Bu da 12 V için 14,4 W demektir. 5 metre için bu değer 72 W olmaktadır. Günde ortalama 5 saat boyunca yanacaklarını düşünsek 360 W (72 x 5)yani 0,36 kW/h yapmaktadır. Örneğin elektrik birim fiyatını 1 TL alsak, toplamda faturaya yansıması beklenen "ham" değer 0,36 x 1 = 0,36 tl bu fiyatında üzerine vergiler vs. eklenecektir.

Kabaca yapmış olduğum bu hesaplama doğru mudur? Bu çıkan sonucu 30 veya 31 ile yani fatura için geçen süre ile çarpmam gerekmez mi? Hobi için odamda kullanacağım ledlerin şuan kullanmış olduğum tasarruflu ampülden çokta fazla yakmasını istemem açıkçası :)

Teşekkürler.