Seri port üzerinden word data gönderimi

Başlatan burakozdmr, 18 Eylül 2015, 10:43:20

burakozdmr

Merhaba arkadaşlar,  Pic ile Delta panel haberleştirmeye çalışıyorum. Modbus üzerinden nasıl çalışıldığını biliyorum fakat denediğim şey şu. Panelde bir macro çalıştırarak panelin bufferine aldığı veriyi text box a yazdırmaya çalışıyorum. seri port üzerinden word datayı gönderdiğimde decimal 255ten sonrası gitmiyor. Panelde sıkıntı yok, doğrulamasını terminal programı ile yapıyorum.

tampon VAR WORD
tampon=0

mainloop:
           hserout [tampon=tampon+6]
           pause 500
           goto mainloop
           end

gibi kısa bir kod parçası ile deniyorum. panelde yazdığım macro 255 e kadar olan rakamları alıyor ama sonrasını almıyor. Az öncede dediğim gibi terminal programındada bu değeri göremiyorum.

Birde PİC ile paneli haberleştirirken Paneli slave ascii modda çalıştırıyorum. Burada merak ettiğim şu Slave modda panel üzerinde herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını nasıl anlarım. Modbus ta bu işlem ile ilgil bir alt yapı var mı? yoksa pic ile sürekli adresleri tarayarak mı bu bilgiyi alırı. Yardımlarınız için teşekkürler. Kolay gelsin.

Gökhan BEKEN

İki adet 8 bitlik değişken tanımlayın ve peşpeşe gönderin. Tek seferde 16 bitlik veri gönderemezsiniz.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

burakozdmr

haklısınız banada mantıklı gelen bu, Sonuçta txreg registeri 8 bitlik bir register. fakat pbp nin sitesinde hserout komutunun yanında buraya 0 ile 65535 e kadar değer girebilirsiniz diyordu. Buna istinaden bende bu komut gerekli işlemleri kendisi yapıyordur diye düşünmüştüm.