P82B715 I2C Bus Extender Çip

Başlatan HAKKITANIR, 21 Ekim 2015, 15:16:54

HAKKITANIR

I2C-bus extender çipi olan P82B715 'in en az +125 derecede çalışanını arıyorum. Ama bulamıyorum.
Amacım pic ile sıcak bir ortamda çalışan, bir tane olan sıcaklık algılayıcı sensörü, I2C üzerinden haberleştirmek.
kısa mesafeli kablo ile pic'i direkt sıcaklık sensörüne bağlayıp I2C ile problemsiz kullanabiliyorum.
yalnız kablo mesafesini uzattığım zaman problem oluyor. uzun mesafede çalışma yapmam gerekiyor.
bu amaçla kullanılabilecek, farklı başka malzemede varsa öğrenmek isterim.
pic ile sıcaklık sensörü arası, yani I2C bus çalışma frekansım en az 100 kHz., en fazla 400kHz. olabiliyor.
lütfen uygun malzemeyi bulmamda yardımcı olunuz.

JKramer

Kaç derece sıcaklık ölçmek istediğinizi (+125 derece tam ölçüm yapılan yer değil sanırım) ve ölçüm noktasıyla devreniz arasındaki mesafeyi söylerseniz daha çok yardımcı olunabilir.

HAKKITANIR

ölçüm noktası ile devremiz arasındaki mesafe 2 metre.
ölçüm noktasında bir devre var. ve iki metre ötesinde pic'li bir devre daha var.
ikisi I2C üzerinden haberleşecek.
ölçüm yapılan noktada ortam sıcaklığı 100 derece civarı.

Murat Mert

S.A.
An. Arkadaşım devre panonu uzakta tut. 150 C de rahat çalışan ntc lerden kullan devrende güvende olur. Ds18xxx serisi sensor kullanıyorsan mesafe sıkıntı olabilir ama nette onunla ilgili kablo uzatma çözümleri var. Tavsiyem pt100 kullanman.
Tek pic ile devreni rahat çözersin.
mert07

HAKKITANIR

farklı bir sıcaklık sensörü kullanamıyoruz.devreye müdahale edemiyoruz.
Ben yalnızca P82B715 muadili veya bunun gördüğü işi aynen gören 100 santigrad derece üstü çalışan bir çip-devre varmı bunu öğrenmek istiyorum.
P82B715 işimi güzel görüyor, tek sıkıntısı yüksek sıcaklıkda çalışamıyor olması. +125 derece modeli olsaydı, bu konuda yardım istemek durumunda kalmıyacaktım.

ahmet_zxc

PCA9306

PCA9617A

gibi kullanabilirsin yada;

16f serisi
57
59
570
819
18855
506
526

12f serisi
509
510

18f serisi

46k22
67k22

gibi gibi birkaç milyon entegre 125 derecede çalışıyor.

sensörü okuyup işlemciler arası haberleşme kurabilirsin.

HAKKITANIR

işlemci çalışma ısıları önemsiz, sonuç da işlemciler arası iki tane I2C repeater çip kullanılacağından sensör tarafındaki çip yüksek sıcaklıkda çalışmak durumunda kalacak.
PCA9617A bunun +125 derece çalışanı bazı markalarda görülüyor. pahalı ama işi çözer gibi duruyor. voltage level kısımları aynı 5 volta beslenip çalışacaksa olur.
p82b715 daha ucuz ve sade. keşke bunun yüksek ısıda çalışan versiyonu olsaydı.
birde bir çipin dip kılıfla smd kılıfını kullanmanın ortam sıcaklığı açısından bir farkı oluyormu acaba? p82b715 smd ve dip kılıfda üretilmiş.