Filip Floplarla bölücü

Başlatan z, 30 Kasım 2015, 04:51:44

z

Mixer, PLL, nonlineer devre elemanı, RLC devreleri vs Analog devre yada elemanları kullanmak yasak. Tamamen digital devrelerle tasarlanacak.

Devreye girilen kare dalga sinyali 2.5'a nasıl böleriz.

Mesela 5Mhz girecek 2 Mhz çıkacak. yada 12.5 Mhz girecek 5 Mhz çıkacak.

Elimizde başka bir sinyal yok. Ne giriyorsa o var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muuzoo

2'ye bolmek kolay. DFF in Q' çıkışını tekrar D girişine verir, Q çıkışını da yeni clock olarak kullanabiliriz. DFF CLK işaretinin yarısı hızında clk üretmiş oluruz. Ya da FF ile sayıcı tasarlayıp sayıcının bitlerini CLK kaynağı olarak kullanabiliriz. Ornegin 3 bitlik sayıcı ile 2,4 ve 8 e bölünebilir işaret.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

z

Fakat ben 2.5'a bölmenizi istiyorum.

ferdem

6 clock 2 ye bölücüye, 4 clock 4 e bölücüye anahtarlanabilir. Bu sayılar 60 a 40 da olabilir. Çıkışta okunan frekans 2.5 a bölünmüş olarak okunabilir ama esasında dalgaformu frekans modülasyonlu karedalga olmuş olur.

mufitsozen

sayin @z hocam,

1- once clock'un hem yukselen hem dusen kenarinda bir pulse yaparak (ornegin 7486 ile) 2 ile carpariz

2- sonrada 7490 ile divide-by-five yapariz ve boylece 2.5'a bolmus oluruz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

muuzoo

Biraz kopya çekmiş olabilirim ama sadece DFF ve lojik kapılar ile yapılış şekli şöyle (Duty tam %50 değil)

Kaynak : http://www.analog-innovations.com/SED/DivideBy2p5.pdf

z

Alıntı yapılan: mufitsozen - 30 Kasım 2015, 10:49:15
sayin @z hocam,

1- once clock'un hem yukselen hem dusen kenarinda bir pulse yaparak (ornegin 7486 ile) 2 ile carpariz

2- sonrada 7490 ile divide-by-five yapariz ve boylece 2.5'a bolmus oluruz.

Söylemeyi unutmuşum Mufitsözen hocam çakallık yok.  O zaman 11/12  oranında bölücü yapmanı da isteyeceğim.

Muzaoo muhtemelen cevabın doğru. Bir ara inceleyeceğim ama nasıl yaptığını sen anlat istersen.

muuzoo

Alıntı yapılan: z - 30 Kasım 2015, 12:07:11
Söylemeyi unutmuşum Mufitsözen hocam çakallık yok.  O zaman 11/12  oranında bölücü yapmanı da isteyeceğim.

Muzaoo muhtemelen cevabın doğru. Bir ara inceleyeceğim ama nasıl yaptığını sen anlat istersen.

@z hocam detayına bakmayıp direk devreyi VHDL ile denedim. Ama temeline bakarım. Fakat enteresan bir konu imiş bu. 1995 de bununla alakalı patent bile alınmış genelleştirilmiş hali ile "Circuit For Dividing Clock Frequency By N.5 Where N is an integer"

Patent : http://patentimages.storage.googleapis.com/pdfs/US5442670.pdf

Ayrıca baska bir calisma : http://www.mikrocontroller.net/attachment/177197/xl33_30.pdf

z

Frekansı kesirli sayılara bölme işlemi çok ilginç bir durum.
Bu konu ilk müzik elektroniği ile ilgilendiğimde karşıma çıkmıştı.

Bildiğiniz gibi iki notanın oranı 12 dereceden kök 2 sayısına eşit.  Bu da sihiril bir sayı olan 1.05946 irasyonel sayısı.

Girilen sinyalin frekansı filip floplarla 1.05946 gibi bir bölme oranı ile bölünebiliyor.

Bunun için kullanılan tekniklerden birisi Pals silme metodu. Ancak jittere neden oluyor.