Şebeke Kablosunu Anahtarlama Sorun

Başlatan eddar, 23 Aralık 2015, 14:58:01

eddar

Arkadaşlar Merhaba,

3 fazlı (Faz - Notr - Toprak) Şebeke kablosunu 3 pinli bir anahtarla (on -off kontrollü anahtar) kontrol etmek istiyorum. Anahtar off olduğunda şebekeye bağlı 220V ile çalışan elektronik kartım çalışmasın istiyorum.
3 pinli anahtar bağlantısını nasıl yapacağım. Görsel veya başka tür bir kaynak var mıdır. Anahtarın pin ayırımlarını nasıl yapacağız üzerinde bir şey yazmıyor.

kayatech

3 fazlı değil tek fazlı. 3 fazlı olması için 3 tane faz olması lazım. FAZ, NOTR ve TOPRAK üçlüsü 3 faz olduğu anlamına gelmez.

Hangi 3 pinli anahtar ? Resim vs. var mı ? Binlerce çeşit anahtar var.

eddar

Böyle bir buton. 2 pinlisini de bulabilirim.

Şebekenin fazını ve notrunu buraya bağlayıp, tekrar buradan devreye mi dalladıracağım mantığın söylemeniz yeterli.

(Yazılımcı olunca böyle oluyor)

z

3 faz tabiri yanlış. Artık evlere de döşeniyor olsa da R S T şeklinde 3 canlı hattı olan sanayi elektriği de denen elektrikte elektrik taşıyan hatların her birine denir faz.

Senin 3 uçlu içinde lambası olan anahtarın var. Bunların ucuna faz değil termimal yada pin diyebilirsin.

Buton tabiri de yanlış olmuş. Kapıdaki zil düğmesi butondur. Basınca zil çalar parmağını çekince zil susar. Fakat cihazların elektriğini açıp kapatan nesneye buton demeyiz.

Bunlara anahtar, switch yada çok büyük güçleri açıp kapayana şalter vs deriz.

Ucuzundan da olsa bir avometren vardır. Yoksa hemen bir tane al dursun.

Ölçü aletini ohmmetre yada zurna moduna alarak  probları birbirine dokundurunca kısa devre ölçümü yapacak konumu seç.

Anahtarın 3 ucundan her hangi ikisine dokun. Ölçü aletinde hareket göremiyorsan anahtara bas bir daha ölçüm yap.

Deneme yaparak düğmeye basınca ölçü aletinin  kısa devre gösterdiği iki pini bul. İşte bunlar devrende elektriği açıp kapayacak pinler.

Diğeri de nötür olacak.

Fakat burda küçük bir trik var.

Açıp kapanan iki kontağın hangisine faz vereceksin? Hangisi devrene gidecek?

İçinde lamba olmasaydı önemi yoktu.

Sen devreye bağla. Anahtarın nötürünü de bağla. Elektriği ver.

Anahtar kapalı iken lamba yanmıyor anahtara basınca cihazın çalışıyor ve lamba yanıyorsa uçlar tam olması gerektiği gibi bağlanmış demektir.

Anahtara bassan da basmasan da lamba yanıyorsa demekki elektriğin prizden geldiğ uç ile anahtardan çıkıp devrene giden uç ters bağlı demektir.

Kabloların yerlerini değiştirdinmi sorun çözülür.

Tek dikkat etmen gereken nötür ucunu şaşırma.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

harti212

Bıçaklı sigorta var 3 sigorta da bir biri ile kilitli birini çekince hepsi iniyor.

eddar

Alıntı yapılan: z - 23 Aralık 2015, 17:26:39
3 faz tabiri yanlış. Artık evlere de döşeniyor olsa da R S T şeklinde 3 canlı hattı olan sanayi elektriği de denen elektrikte elektrik taşıyan hatların her birine denir faz.

Senin 3 uçlu içinde lambası olan anahtarın var. Bunların ucuna faz değil termimal yada pin diyebilirsin.

Buton tabiri de yanlış olmuş. Kapıdaki zil düğmesi butondur. Basınca zil çalar parmağını çekince zil susar. Fakat cihazların elektriğini açıp kapatan nesneye buton demeyiz.

Bunlara anahtar, switch yada çok büyük güçleri açıp kapayana şalter vs deriz.

Ucuzundan da olsa bir avometren vardır. Yoksa hemen bir tane al dursun.

Ölçü aletini ohmmetre yada zurna moduna alarak  probları birbirine dokundurunca kısa devre ölçümü yapacak konumu seç.

Anahtarın 3 ucundan her hangi ikisine dokun. Ölçü aletinde hareket göremiyorsan anahtara bas bir daha ölçüm yap.

Deneme yaparak düğmeye basınca ölçü aletinin  kısa devre gösterdiği iki pini bul. İşte bunlar devrende elektriği açıp kapayacak pinler.

Diğeri de nötür olacak.

Fakat burda küçük bir trik var.

Açıp kapanan iki kontağın hangisine faz vereceksin? Hangisi devrene gidecek?

İçinde lamba olmasaydı önemi yoktu.

Sen devreye bağla. Anahtarın nötürünü de bağla. Elektriği ver.

Anahtar kapalı iken lamba yanmıyor anahtara basınca cihazın çalışıyor ve lamba yanıyorsa uçlar tam olması gerektiği gibi bağlanmış demektir.

Anahtara bassan da basmasan da lamba yanıyorsa demekki elektriğin prizden geldiğ uç ile anahtardan çıkıp devrene giden uç ters bağlı demektir.

Kabloların yerlerini değiştirdinmi sorun çözülür.

Tek dikkat etmen gereken nötür ucunu şaşırma.

Öncelikle herkese teşekkür ederim verdiği cevaplardan dolayı.
Sayın z,
Çok güzel anlatmışsınız ve dediklerinizi yaptım 2 ucu buldum. Hatta switch lambalı olduğu için, lamba yandığında kısa devre yanmadığında switchi kapattığı pin sıralamalarını da doğru bağladım.
Şimdi 3. pin olan (sarı renkle işaretlemişler) notr ucunu şebekenin toprağına mı yoksa notr ucuna mı bağlamam gerekiyor.
Switchin bu notr ucu diye tabir ettiğiniz uç boşta kalsa güvenlik zafiyeti doğurur mu

Tekrar cevap için teşekkürler.

z

Şebekenin toprağını cihazının metal kasasına bağlayacaksın. Bu sarı kabloyu nötüre falan bağlamamalısın.

Ama yanlış anlaşılma durumu olmasın.

Prizden 3 kablo geliyor.

Faz Nötür ve toprak.

Toprak teli genelde sarı ve yeşil renklerin birarada olduğu kablodur. Bunu anahtara falan bağlamadan doğrudan cihazının metal gövdesine bağlayacaksın.

Fazı anahtardan geçireceksin.

Nötür denen ucu da anahtarın lambasına bağlayacaksın. Tabiki nötür aynı zamanda cihazınıa da gidecek.

Anahtardaki üçüncü uç olan lamba ucunu boşta bırakırsan anahtarın sadece lambası yanmaz. Tehlikesi yok. Lamba önemli değil diyorsan bağlamazsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

eddar

Alıntı yapılan: mehmet - 23 Aralık 2015, 18:29:30
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSKPqAY6fo7RmrCT8kElA8tHs8FaO1nxOQCodWsvUG8h9JHAooAcA

Bu tip anahtar kullanarak hem faz hem nötr
ayrılmış olur. Toprak her zaman bağlıdır.

Mehmet Bey,
bu anahtarların 4-5 pin olanları var bağlantıları nasıl yapacağım. Anahtarlama yaptığı iki ucu buldum diyelim diğer uçlar boşta mı kalacak yoksa şebekenin toprak bağlantısı da buraya yapılacak mı

mesaj birleştirme:: 25 Aralık 2015, 10:21:52

Alıntı yapılan: z - 24 Aralık 2015, 20:18:24
Şebekenin toprağını cihazının metal kasasına bağlayacaksın. Bu sarı kabloyu nötüre falan bağlamamalısın.

Teşekkür ederim. Karta giden faz - notr - toprak bağlantılarım tamam, onda bir sıkıntı yok.

Anahtarın kısa devre olan iki ucunu da buldum faz girip faz çıkıyor. Anahtarın 3. bacağı boşta kalıyor anladığım kadarıyla, herhangi bir bağlantı yapmıyoruz değil mi

Edit
Şİmdi anladım Sayın Z,  anahtarın 3. pinine şebekedeki notr (mavi) kabloyu bağlıyoruz.
Sade ve anlaşılır anlatım dili için teşekkür ettim. İyi Çalışmalar.

mehmet

Bu önceki verdiğim gibi olan anahtar. İki konumlu, iki yollu.
Yan resimdeki iç bağlantıda iki bağımsız anahtar var gibi
düşününüz. Aldığınız anahtarın uçlarını mutlaka ölçü aleti
ile kontaklarını bulup ona göre bağlantınızı yapınız...

Kahverengi -> Faz
Mavi -> Nötr
Sarı-Yeşil -> Toprak

Anahtar resimini yollayınız, daha iyi olacak...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"