Opamp Formülleri Soru

Başlatan eddar, 24 Ocak 2016, 18:48:52

eddar

Kırmızı kutu ile gösterdiğim kısım kare dalga üreten bir opamp devresi.
Mavi kutu integral alıcı devre.
Yeşil kutu da integral alıcı devre.
Mor kutu faz çeviren yükselteç

İlk kutuda kare dalga oluşuyor, kare dalga integral alıcıya girip üçgen dalga oluşuyor, üçgen dalga tekrar integral alıcıya girip sinüs dalga oluyor son olarak da sinüs dalga yükseltiliyor.

Bu adımların matematik formüllerini araştırdım fakat çoğu yerde frekans hesabı yapılmış, her çıkışın sonunda Vout nedir her kutunun kazancını nasıl hesaplarız, bunların matematik formüllerini yazacak arkadaş var mıdır. Matematik formüllerini merak ediyorum.

Not: Devreyi isiste kurdum fakat DC voltmetre bağlayınca çıkışlara gene göremiyorum sonuçları.

Cemre.

Bu konuda Sayın Hocam Doç. Dr. Ali Bekir Yıldız'ın Elektrik Devreleri - 1 kitabından yararlanabilirsiniz. Matematiksel olarak ispatları mevcuttu. Kitabı bulabilirsem bir bakayım, aktarmaya çalışırım.

DC voltmetre değil de, osiloskop kullanmanız daha doğru olurdu.

Icarus

Üçgen'nin Integrali sinus etmez. Parabol eder. Yani çıkış sinus dalga olmaz. Üçgen'den sinus elde etmenin yolu bu değil

eddar

Alıntı yapılan: huseyin67 - 24 Ocak 2016, 19:03:45
Bu konuda Sayın Hocam Doç. Dr. Ali Bekir Yıldız'ın Elektrik Devreleri - 1 kitabından yararlanabilirsiniz. Matematiksel olarak ispatları mevcuttu. Kitabı bulabilirsem bir bakayım, aktarmaya çalışırım.

DC voltmetre değil de, osiloskop kullanmanız daha doğru olurdu.

Farklı sinyal üreteçlerin formüllerine ayrıntılı yer verdiyse işimize yarar hocam. Bende bakmaya çalışıcam

z

Bu devrenin çalışabilmesi için opampları  +/- besleme ile çalıştırman gerekiyor.

İlk opamp kare dalga üretiyor. İkincisi integral alarak bunu üçgene çeviriyor.
Üçüncü opamp bir lowpas devresi. Dördüncüsü ise amplifikatör.

Çıkışta sinüse yakın bir sinyal elde edersin. Low pass katı yüksek harmonikleri bastırdığı için ana harmonik elde edilmeye çalışılmış.

Hesaplarız da zaman alır.

Ne kadar bir bütçen var?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com