Displeylerde gölgelenme sorunu...

Başlatan sezgin05, 15 Eylül 2005, 11:56:30

sezgin05

Arkadaşlar 2 digit led displey kullandığım bir projede tarama usulüyle değerleri görebiliyorum.Fakat displeylerde sönük olması gereken segmentlerinde hafifde olsa ışık ürettiğini görüyorum.Örneğin ekranda 13 sayısını görmem gerekiyor ama 1 sayısının olduğu displey de b ve c segmentleri parlak a,d ve g segmentleri ise hafifçe yanıyor.13 rakamını görüyorum ama displeyler birbirine karışıyor.Acaba ortak anot displeyi NPN transistörlerle(BC548) sürdüğüm için saturasyon sorunumu var?..Yada tarama hızı çokmu yüksek geliyor...Tşk.

otm

merhaba bu birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir ama ilk akla gelen transistorlerde az da olsa bir sızıntının olduğu.yada giriş değerinin yüksek olmasıtransistorlerin kollektorleriyle led arasına bir diyot koymak çözüm olabilir silisyum diyot gerilimi 0.7volt aşağıya çekecektir

mustafacan

eğerki varsa pasta artıkları yada kullanılan diğer maddelerin iletkenliğinden olmasın. ama banada transistor gibi geldi. transistoru base bacağına küçük bir dirençte sanırım çözüm olur.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

biteker

sorun yazılımdanda kaynaklanabilir
yazdığın kodu yollarsan yardımcı olabiliriz belki
birde aşağıdaki gibi dene bakalım sorun çözülecekmi

shift register lara veriyi yükle
tarama portuna satır bilgisini yükle
bekle (bunu deneyerek bulmalısın) 5 - 15 ms gibi
tarama portunu sıfırla

eğer gene sızma varsa ek olarak tarama portunu sıfırladıktan sonra shift registerı da sıfırlayarak deneyebilirsin

edit: kodu ve şemayı görsek belki daha doğru tespitler yapabiliriz

Prof.EleCTroN

Sezgin hocam benimde böyle birşey başıma gelmişti, durumu aşağıda belirtiğim gibi çözdüm.
İlk önce bir displayin seçili olduğunu ve portların gerekli veriyi displaye gönderdiğini kabul edelim.
Bir sonraki displayi seçmeden önce seçili olan ortak anotlu displayi söndürmek için 0XFF verisini gönder 500 us bekle sonra seçili olanı pasifleştir ve birsonrakini displayi aktifleştir. 500 us bekledikten sonra 2 ms veriyi gönder ve sonra tekrar 0XFF verisini gönderip 500 ms bekle. Sonra seçili olan displayi pasifleştirip bir sonraki displayi seçip 500 us bekle.
Bunu sonsuz döngü olarak uyguladım. Zaman aralıkları örnek oluşturması açısınan söyledim.

sezgin05

İlginize teşekkürler.Yardımlarınız doğrultusunda yaptıklarım şunlar:
1-Beyz direncini 1K5 den 4K7 ye yükselttim.(Sorun devam etti)
2-NPN transistörleri PNP yaptım.(Sorun kısmen düzeldi)
3-Her digit datasını gönderdikten sonra PAUSES 100 dedim ve halloldu...
Tşk...