step motor & lcd

Başlatan kareli, 09 Şubat 2016, 15:31:22

kareli

Kolay gelsin arkadaşlar;
Yazılım ve devremde herhangi bir sıkıntı yok .İki buton ile motoru ileri geri kontrol ediyorum ve ekranda bunu belirtiyorum.Fakat butonlara basmadıgım zaman herhangi bir sıkıntı yok lcd ekranda "hareket butonunu basınız " yazıyor ,ama ne zaman butona basıyorum motor dönüyor fakat lcd ekrandaki yazı çok silik çıkıyor net çıkmıyor .Yazılım aşağıdaki gibi arkadaşlar inceleyebilirmisiniz kolay gelsin teşekkür ederim. ;
#include <main.h>
#define use_portb_lcd true
#include <lcd.c>
#define ileri pin_a4
#define geri pin_b3
int i=0;
const int a[]={1,3,2,6,4,12,8,9};

void main()
{
set_tris_a(0b00010000);
set_tris_b(0b00001000);
output_b(0x00);
output_a(0x00);
lcd_init();
lcd_gotoxy(1,1);
printf(lcd_putc,"\f bekleyiniz..");
delay_ms(500);

while(1)
   {
      if(input(ileri)){
      lcd_gotoxy(1,1);
      delay_ms(100);
      printf(lcd_putc,"\f motor ileri \n dönüyor.");
      delay_ms(100);
      output_a(a[i]);
      delay_ms(100);
      while(input(ileri));
      if(i==7)i=-1;
      i++;

}
      else if(input(geri)){

lcd_gotoxy(1,1);
      delay_ms(100);
      printf(lcd_putc,"\f motor geri \n dönüyor");
      delay_ms(100);
      output_a(a[i]);
      delay_ms(100);
      while(input(geri));
      if(i==0)i=9;
      i--;

}
      else{
      lcd_gotoxy(1,1);

printf(lcd_putc,"\f lütfen kont. \n tus bas.");
      delay_ms(100);
      }
   }

}
'Bırakın bugün onların olsun: ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir' Nikola Tesla.

z

Şimdi sende voltmetre ya da avometre de yoktur.

Varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

eddar

lcd_init(); fonksiyonundan kaynaklanıyor. Bazı yapılandırmaları vardı araştırmanı biraz onun üzerine yoğunlaştırabilirsin

kareli

Güzel abicim avometrem yok gönderecekmisin.Yazılımda if döngüsünde sürekli tarama yaptığı için galiba silik çıkıyor butona bastığımda bu durum söz konusu.Dvre ISIS te bu şekilde arkadaşlar.

'Bırakın bugün onların olsun: ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir' Nikola Tesla.

Cemre.

Verdiğiniz şemaya göre işlemci, lcd ve motorun beslemeleri ortak görünüyor. Peki siz beslemeyi nereden alıyorsunuz? Pil? USB port? Ayarlı güç kaynağı?

kareli

tamam hocam teşekkür ederim gerilim bölücü direnci 2,2k takmışım butonların olduğu yerdeki direnci direk 5 vol ile tetiklediğimde ekram netleşti

kareli

Arkadaşlar bir sorum daha olcak ; örneğin ben burda step motor yerine normal motor koysaydım ve "+" , "-" kutuplarını değiştirip motorun yönünü değiştirmek isteseydim arkadaşlar bunu nasıl yapmam gerekirdi.
Örneğin butona bastım tamam bir portu output_high yaptım + ucuna geldi eksi ucu ground'a bağladım motor dondu simdi nasıl tekrar tersi durumu yapıcam .

dursuncemal

basit deneme amacli olsun dersen cift kontak bir rolenin kontaklarini capraz baglayarak yapabilirsin.yada http://www.circuitsgallery.com/2013/08/pic-dc-motor-interfacing2-l293d.html
:=

Andromeda

2 adet röle ile sağ sol devre kurulabilir veya yukarıdaki sitede verilen köprü devresi ile..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

kareli

Tesekkur ederım hocalarım anladıgım kadırıyla bu sekılde yapsam ve porta bobın uclarını baglasam buton basıldıgında kontaklar ceker ve konum degıstırırım.

ahmet_zxc

H köprüsü(motor dc ise)

kareli

H köprüsüde olabilir hocam mantıgı anladım sağolun.

dursuncemal

role kulanacak isen motoru durdurmak icin transistor ,mosfet veya bir role daha koyman lazim.
:=

kareli

Evet abi dediğin gibi  motorun besleme ucunu kesmek için bir adet daha role koymam gerekıyor.