Mosfet thermal resistace

Başlatan ecunnu, 05 Mart 2016, 21:50:57

ecunnu

Merhaba arkadaslar mosfetleri incelerken birsey gozume çarptı bazi mosfetlerin thermal resistance ları resimdeki gibi °C/W cinsinden verilmiş onlar tamam

Bazılarında ise K/W k burda kelvin demekmi acaba eğer kelvin ise degerler cok dusuk olmuyormu?

magnetron

Watt başına o kadar Kelvin artıyor demek istiyor herhalde

1 Kelvin artışla 1 Celcius artış aynı ama mutlak değer olarak 273 derece fark var

z

Yok termal devrelerin elektrik eşdeğerinde watt başına K cinsinden direnci gösteriyor görünüyor.  Kiloohm anlamında herhalde.

http://www.infineon.com/dgdl/smdpack.pdf?fileId=db3a304330f6860601311905ea1d4599
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

drozk

İkisi de aynı. Farklı bir şey söylemiyor.

ecunnu

Bende bir fark goremedim neden K demişlerki acaba?

asma

Merhaba
Sıcaklık farkını K veya C olarak formüle kattığımızda sonuç değişmez.
Günlük kullanımda hangisi i kullanıyorsanız o birimin sembolü olur.
Fark yok , C için santigrat ya da selsius şekli de okumanızın fark etmemesi gibi.
F kullanıldığını görmedim ama olsaydı değer değişirdi.
Elektriksel eşdeğer meselesi ise direnç gibi hesaplandığı içindir.
Ard arda bağlanan elemanların termal dirençleri toplanır. Transistör + izolatör + soğutucu
Paralel için de aynıdır. Transistör \\ transistör  eşit güç harcayan , aynı soğutucuya bağlı aynı elemanları tek eleman olarak Rth/eleman sayısı olarak hesaba katabiliriz.
Kolay gelsin.

tunayk

Termal direnç vb. alanlarda mutlak sıcaklık veya sıcaklık farkı ifade edilen hesaplamalarda, sıcaklık birimi olarak Kelvin kullanılıyor.  Skala olarak Kelvin ve Celcius her ikisi de 1birimlik artışlar ile ölçeklendiği için hesap sonucunu etkilemez.
Gazların donma , erime, kaynama noktaları ve metallerin süper iletken olma noktaları vb. çok düşük sıcaklık değerlerinde olduğundan suyun donma noktasından daha düşük bir referans noktası belirlenmiş.  Bu da mutlak sıfır diye tabir edilen -273 Derece veya 0 Kelvin.

@z Hocam datasheetlerdeki termal ifadelerde kullanılan K ifadesi Kelvin cinsinden sıcaklık birimi.