AC Kaynak Makinalarinda frekansin etkisi

Başlatan bunalmis, 26 Eylül 2005, 01:03:30

z

50Hz AC kaynak kalitesinin cok kotu oldugunu biliyorum.

DC kaynak icin fazla usta olmaya gerek yok.

Peki cok yuksek frekansli kaynak makineleri varmi? Varsa kalitesi nasil?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bigbey

Evet var ve çok güzel ama gazaltı kaynağı deniyor.
Paslanmaz çelik profilleri kaynatıyor.
TA6R

z

Paslanmaz çelik levha DC makine ile kaynatılamıyormu?

Kaynatılabiliyorsa DC kaynak ile yüksek frekanslı AC kaynak kalitesini mukayese edebilirmisiniz?

Kaynak makinelerinde TIG vs gibi terimler görüyorum açılımını biliyormusunuz? Konuyla ilgili varsa başka terimleri de...

bigbey

evet arkadaştan sordum.
kullandıkları cihaz DC 250 A
2 mm paslanmaz sacı 150 A gibi bir değerde kaynatıyorlar DC olarak.
bununla beraber kaynatılan yere argon gazı püskürtülüyor nazlı bir şekilde.
gaz olmazsa kanak yeri patlama yapıyor. ve pürüzlü bir hal alıyor.
Kare dalga kaynak makineleri var onlar çok daha mükemmel kaynak yopıyor dedi arkadaşım.
TIG ve MIG kaynak işlemini söyledi TIG kaynakta kaynak teli elde tutuluyor.
MIG de ise kaynak teli otomatik olarak makineden geliyor diye tarif etti.
TA6R

KAZIMUGUR

Hangi frekansta olursa olsun ac kaynak kaynak prensibine terstir.Akımın yön değiştirmesi elektronların ve tabiiki malzemenin akış yönünü etkiler.Oysa kaynakta bir yere yığılsın isteriz.Her kaynak-elektrodu kutusunda hangi kutupda çalışacağı belirtilir.
Basit elektrodlarda bir örtü vardır maksat erisin,ark bölgesini örtsün ve oksitlenmeyi ve genleşen havanın olumsuzluğunu engellesindir.
Tel kaynaklarda bu etki havadan daha ağır inert gas lar kullanılarak sağlanır.Karbon dioksit,argon yada mix ler.
Farklar molibden yada tungsten karışımlı tellerdedir.
Kaynak için 40 Amper bile yetebilir malzeme cinsine kalınlığına ve maksada göre.
Kare dalgadan maksat dc akımın kesintili bir biçimde uygulanmasıdır.Kaynakcı ince malzemede arasıra çekilir ve o bölgenin soğumasını sağlar ki eriyip delinmesin.Bu elektronikle yapılınca bilmeyen kare dalga kaynak der.Kalın malzemede derin penetrasyon ve dolgu gerekeceği için akım 600 A kadar çıkabilir.Tabii özel tellerle.
Kaynakcılık makina mühendisliğinden ayrılacak kadar geniş bir konudur.

z

Kaynak teknolojisinden aynı zamanda elektronikten anlayan birisine rastladığım için şanslıyım.

Peki aluminyum kaynağın nasıl yapıldığından da bahsedebilirmisiniz?

KAZIMUGUR

Sıradan bir kaynatır.Çok çabuk okside olur,sıkı ve erime noktası yüksek bir tabakadır kaynağı olumsuz etkiler.Al oksidi iyi sıkıştırırsan yakut diyorlar filan.
Isıtırken iletimin iyi olması ve erime noktasının düşüklüğünden dolayı istenmeyen bölgelerde eriyip akabilir, tedbiri alınmalı,propan karışımları yerine asetilen kullanılır,daha az üfleyerek daha fazla ısı elde edilir kaynak düzgün ve kolay olur,hızlı ısı birikimi başka yere aktarılmadan kaynağı tamamlar.Soğuturken dikkatli olmalı çekmeler zararlıdır,çatlatabilir.
Yada ark kaynağı bügünkü elektrodlarla çocuk işi.Elektrod yada gaz altı artık kolay,yaşasın moslar. :D

z

Her elektrod için kutusunda polarite belirtilir dediniz.

DC akımda metal yığılması tek yönlü ise polarite neden değiştirilir?

KAZIMUGUR

Her kaynak işleminde yığılma(dolgu) gerekmez,eritmek yeter,ayrıca bazı alaşımlar öyle ister yoksa elektrodun kendisi istenen biçimde erimez,böylesi azdır.Bazı çelik türleri için filan.
Ayrıca yönde önemli bir faktördür,aşağı yada yukarı doğru filan,yada sualtı.

enderun

en ince elektrodu minimum kaç amperle eritebiliriz...Elimde 30a smps güç kaynağı var bundan basit kaynak makinası yapabilirmiyim amatör kaynak için...