LiFePO4 akım sınırlama

Başlatan zenze, 04 Mayıs 2016, 19:55:29

zenze

ihtiyacım olan 15 cell 60A LiFePO4  "tam dolu 54.6V "battarya şarj etmek. Şimdiye kadar bu kadar yüksek gerilimle çalışmadım. Genelde lm25* yada 317 ile akım sınırlaması yapıp mcu ile gerilimini ölçüyor şarj tamamlanınca gerilimi kesiyordum.  Gerilim ve akım yüksek olunca bu entegreleri kullanamıyorum. Mos yada tr yapacağım akım sınırlamada ör 6a için 4-5v mos üzerinde düşse dahi 20-30w lık bir güç harcaması ve ısı olacak. Basit ve etkili önerilerinize açığım.

48v akü şarj devrelerine baktım gördüklerimin hiç birinde akım sınırlaması kullanılmamış bu şekilde ne kadar sağlıklıdır ?

Cemre.

Bence öncelikle bu tarz pillerin şarj tekniklerini araştırın. Maalesef çok hücreli yapılarda sınırlı akımı bastım 10 saate şarj oldu durumu pek geçerli değil. Balancer özellikli şarj devreleri kullanılması gerekiyor. Her hücrenin ayrı ayrı 4.2V civarına getirilebilmesi için. Diğer durumlarda değişken iç dirençli hücreler değişik uç gerilimlere sahip oluyorlar şarj sonrasında. Bu da bazı hücrelerin diğerlerinden daha erken ölmesine neden oluyor. Bir de kuru akü kadar güvenli değiller, çalışırken dikkatli olmalısınız.

Kolay gelsin, iyi günler.