RFID Okuyucu

Başlatan dmc1, 10 Ekim 2016, 14:28:56

dmc1

Mikroişlemcili bir uygulamada 10-15 cm mesafeden okuma yapabilen bir RFID okuyucu mevcut mudur?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

elektronart

RFID geniş bir konu, HGSler de, OGSler de, şehrinizdeki ulaşım kartları da RFID olarak geçiyor. 10-15cm tam arada bir ölçü. 13,56MHz teknolojisi 10cme kadar garanti verir. 125KHz teknolojisi biraz daha fazlasını destekleyebilir. Daha da uzun mesafeler için HGSdeki gibi bir yapı düşünmek gerek.
Kullanacağınız yerde hazır olan tagler varsa readerın zaten bunlarla uyumlu olması gerekir. Okuyucu ve kart birlikte bir geliştirim yapacaksanız ve modül değil de kendiniz bir okuyucu tasarlayacaksanız NXP firmasından MFRC serisi veya PN serisi işinizi görür. Modül alacaksanız MFRC522 en bol bulunan ve ucuz olanı. PN532ler biraz daha pahalı ama mikro denetleyici olmadan seri port ile iletişim kurabilirsiniz.
Açık Elektronik

muhendisbey

UHF RFID ile birkaç metreye kadar okuyabilirsiniz. Diğer RFID'lerde 0-10cm maksimum. 7-10cm olanların yapısı biraz daha farklı. Daha kalın, daha büyük, bilmem kaç KHz frekansta çalışıyor, tel sargı anteni var. UHF RFID'de ise ufak stickerlar okunuyor.

Aslında benim de ihtiyacım olan bir konu. UHF RFID antenini alsam bana yetmeyecek öyle değil mi? SPI, I2C yada UART'tan okuma yapabilmek için ne satın almam gerekli?
http://www.teknobip.com/p-3492-Litum-7-5-dBic-Dairesel-UHF-RFID-Anten.html
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

diot

@elektronart , evet o ürün fiyat olarak baya uygun. kullanım olarak diğeri daha kolay kullanım.  hem seri hemde spi den bağlanabiliyor, dahili komut setleri var. tek bir komut ile devamlı okuma vs yapabiliyorsunuz mcu yuda meşgul etmiyor ayrıca. Amatörler için biçilmiş kaftan.  Yok ben kendim hallederim okuma yazma vs komutları derseniz verdiğinz linkteki cihazda güzel.

xoom

Arabalardaki HGS etiketlerini kullanarak site kapısını açmak için hangi okuyucu uygun olur ? tavsiye edebileceğiniz ürün var m?

xoom

Yok mu cihaz onerisi olan? Veya çinden alabileceğim uygun birşey?

triyak

Normal rfidlerin anteninin arkasına bir reflektör koysanız kurtarır gibi de,  reflektörü tasarlamakta ayrı bir iş.

muhendisbey

@wanted0035
Normal antende (yönlü yada yönlü yapılmak istenenlerde) anlarım da RFID'de de mi reflektör var? Hiç duymadım araştırdım bulamadım da.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

diot

Bu tür cihazlar genelde tek yönlüdür çift yönlü arıyorsanız aliexpresi biraz kurcalayın belki çıkar.
Yada bunun benzeri bir cihaz bulursanız söküp bakarsınız size bir fikir verebilir.

triyak

@muhendisbey 
Normalde yok hocam ama neden olmasın ?

muhendisbey

Alıntı yapılan: wanted0035 - 13 Ekim 2016, 12:58:47
@muhendisbey 
Normalde yok hocam ama neden olmasın ?
Neden olsun?
https://en.wikipedia.org/wiki/Radio-frequency_identification
http://blog.atlasrfidstore.com/improve-rfid-read-range

Bu yazıları oku ve neden dediğin şekilde mesafenin artırılamayacağına sen karar ver.

@diot
bendeki  RFID modüllerin önünden yada arkasından okutulabiliyor. Bir kısıtlama yok.