Üniversal seri motorlarda hız Kontrolü?

Başlatan Mucit23, 13 Ekim 2016, 17:59:46

Mucit23

Universal seri motorlarda hız Kontrolü yapmak için ac kıyıcı veya dimmer yapmak yeterlimidir?

Cemre.

Uygulamaya göre değişir hocam. Fan çevirttireceksen neden yetmesin? Aç evdeki süpürgeyi bak. Hatta al devreyi motoru denemelerini yap.

FxDev

Mucit yeterli oluyor şu an 300k'ya ulaşan tasarladığım bir ürün hala o şekilde çalışıyor.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Mucit23

Peki Teşekkürler.  Aslında devrini ayarlamak istediğim motor 2200w gücünde. Yüksek güçlerde ac kıyıcı dışında ekstra önlemler almak gerekiyormu? 

FxDev

Snubber gerektirmeyen triyaklar var bu konuda ST ve NXP liderdir. ST tercihin olursa sıkıntı yaşamazsın. Uygulama özel değilse nedir?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Mucit23

Alıntı yapılan: FxDev - 13 Ekim 2016, 22:04:34
Snubber gerektirmeyen triyaklar var bu konuda ST ve NXP liderdir. ST tercihin olursa sıkıntı yaşamazsın. Uygulama özel değilse nedir?

Yok önemli bir uygulama değil. Profil kesme makinası var ve devir ayarı isteniyor. Bu tür motorları pek bilmediğimden sorma gereği duydum.

z

Fan vs çalıştırıyor olsaydın AC dimmer kullanabilirdin fakat profil kesme işinde dimmer olmaz.
Motor yüke bindimi torku düşer ve durur.

Bu işler tristör kullanarak motoru DC sürerek yapılır.

Motor tristörün katod ayağına bağlanır gate devresi motorun back EMF den dolaylı yoldan geri besleme almış olur.

Şemada ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Murat Mert

S.A.
Sn. Ferhat elk. süpürgelerin içindeki devre her türlü 220 motorlarda fevkalade güzel çalışıyor incele.
mert07

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

Mucit23

Selamlar

Bir tane AC kıyıc yaptım. Ama Harmonik çok yüksek. Çok küçük bir AC seri motorda deneme yapıyorum.100w Lambada sıkıntı yok ama ufak bir motor bağladığımda biraz çalışıp triyaklarlar patlayıp evin sigortaları aşağı iniyor. Sebebini anlamadığım bir sorun var ve ne zaman olacağı belli olmuyor. Karta sigorta takmamıştım şimdi cam sigorta bi tane takayım.

Son patlamada Triyağa seri bağladığım RC snubber devresine giden hat da uçmuştu. Triyağa paralel 100nF 630v kondansatör ve 470R 1w direç bağladım.

İlk Başta BT139 bağlamıştım. Onu patlattım sonra BT137 buldum bir tane oda patladı. Şuan elimde triyak kalmadı. Kartı yeniden yapıp yarın devam edeceğim.  Burada özellikle dikkat etmem gereken birşey varmı? Sorun ne olabilir?

Melih1802

Alıntı yapılan: FxDev - 13 Ekim 2016, 22:04:34
Snubber getektirmeyen TRIAC ı nasıl seçeriz kodlama farklımıdır hocam.

Mucit23

FxDev

2200W gücünde ise RMS ortalama 10A civarı olacaktır. 16A civarında bir Triac uygun olacaktır.

Snubberless yapı için yapılan yorum şudur; di ya da dv parametreleri özelleştirilmiş triaclardır. Dolayısı ile EMI performansı anlamında öne çıkarlar.

Aşağıdaki döküman bu konuda iyidir.

http://www.st.com/content/ccc/resource/technical/document/application_note/ca/ef/9d/1e/4a/9f/47/69/CD00003865.pdf/files/CD00003865.pdf/jcr:content/translations/en.CD00003865.pdf

Snubberless yapıda triaca snubber bağlanması gerekmese de ben yine de bağlıyorum, çünkü satın almacılar sağ olsun ne getireceği belli olmayabiliyor. Ve triac snubberless diye snubber takmamazlık etmeyin, EMI gibi problemleri de aşamayabilirsiniz.

OG

Snubber'in sonduremediği voltaj yukselmeleri patlatıyordur.
Triac voltajın 400V falan değil olabildiğince yüksek olsun.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.