dc motor sürme

Başlatan makifdurgut, 04 Kasım 2016, 20:34:22

makifdurgut

merhaba arkadaşlar.öncelikle amacım stm32f4 yardımıyla 24V 3A lik bir dc motor sürmek istiyorum.elimde bulunan motorun 5 tane ucu var anladığım kadarıyla redüktörlü motor diye geçiyor.renkli uçların kırmızı ve siyah olanı + ve - olduğunu biliyorum fakat diğer renklerin (sarı yeşil mavi) ne olduğunu bilemedim.onu bilen varsa açıklar mısınız?ayrıca kendim bi tane motor sürme devresi tasarlamak istiyorum.bikaç tane devre buldum bir tanesini buraya atayım.fakat bu devredeki A ve B ye motorun hangi kablolarını bağlayacağım?ayrıca hız kontrolü için pwm ile ayarlamak gerekiyor bunu stm32f4 kartıyla nasıl yapabilirim ?
herkese teşekkür ederim iyi günler.

Erol YILMAZ

Anahtar kelimeler :

-- H bridge
-- IR2104 Fet driver

serkan_48

Oncelikle elinizdeki motorun nasil bir motor oldugunu ogrenmelisiniz. Standart bir dc motorda 2 uc olur + ve - uclari bulunur. sizin elinizdeki motor step motor olabilir. Cunku 5 adet kablo ciktigini belirtmissiniz. Step motor surmek daha farklidir dc motor surmek daha farkli.

Elinizdeki motora ait bir kac resim var ise motorun etiketini eklerseniz bilgiler cercevesinde bir yorum yapilabilir.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

makifdurgut

elimdeki motorun fotografı :

okuldaki hocamdan aldım dc motor olduğunu söyledi.

cann

diğer 3 kablo enkoder uçları, pozisyon devir sayısı ile ilginiz yoksa şu anda gerekli değil. uçlarını bantlayıp, kullanmayın.

makifdurgut

hız ve yön kontrolü yapacağım . bu yüzden enkoder kabloları da kullanmam gerekli diye düşünüyorum

cann

bende benzer motor var. öyle kullanıyorum, encoder gerekmediğinden. O uçlar yokmuş gibi kullanabilirsin

kamilsorhan

Elinizdeki motor  yerli otomobillerde  kullanılan Dc silecek motoruna benziyor.Bu motorlarda  2 den fazla uç  vardır,uçlardan bazıları silecek kolu herhangi bir anda kapatıldığında sileceğin başlangıç konumuna gelmesini sağlar.Motorun üst kısmındaki plastik ve aluminyum  kısmı açarak fırçalık uçlarını bulabilirsiniz veya bir otomobil elektrikçisine sorabilirsiniz.

makifdurgut

araştırdığım kadarıyla enkoder kablolar kontrol amaçlı kullanılıyor.PID kullanacaksak eğer motorun hareketlerini kontrol etmek amacıyla . @kamilsorhan hocamın dediği gibi motordan geri dönüş alarak ona göre hareket etmesini sağlıyor.yani mikrodenetleyiciden aldığı koda göre çalışıyor.

mert3162

Hatta etikette üretici bilgileri var faz.com.tr den motorun pdf sini isteyebilirsiniz.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

makifdurgut

teşekkür ederim mail attım bakalım cevabını bekliyorum.

ipek

Resimdeki motor standart bir oto cam silecek motoru,2 adet sargısı olan DC motor birinci sargı ağır devir ,ikinci sargı hızlı devir,arka redüktörün içinde ayrıca konum encoderi bulunur,bu silecek kolu ile uyarılır,kolu aşağı indirdiğinizde silecek yerine gider yatar,abuk subuk bir yerde kalmaz..tek yön için ideal bir motor'dur,yerli markalar ve Valeo ile kötü tecrübeler yaşadım,motorun torkundan dolayı enerjiyi kesseniz dahi bir tur daha dönme çabası sergiliyor.ayrıca ileri 45RPM ile döndüğünü farz edelim gerilimi ters çevirirseniz eğer tutarsız davranıp,35RPM ile dönüyor,bunu üretici MAKO ile görüştüm,bana verdikleri cevap biz geri dönsün diye üretmiyoruz bunları,vazifeleri sabit diye kapapattılar tel'i...