LM35 Lİ ISI ÖLCER

Başlatan stlg, 28 Ekim 2005, 04:11:57

stlg

Sevgili arkadaslar
Sizinle kendi yapmıs oldugum ısı olcer devresini  paylaşmak istedim
bu devre gayet guzel calısıyor referans voltajını 500 mv yapınca birebir
lm35 (10mv/1Cantigrad )ile dogru degeri gosteriyor 7107 ile ilgili
baglantıyı arkadasların bildigini umarak displey baglantılarını cizmedim
7805 ve 7905 ile yapılacak besleme devresi yeterli olacaktır kolay gelsin

sema asagıya upload edilmiştir

stlg anaklasorunde

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP3/files/

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

otm

merhaba
bu Lm 35i ben pek kullanmadım ama merak ettiğim yeterince güvenilirmi.?yani %kaç doğrulukla gösteriyor.Datasheetlerinde gayet doğru olduğu yazılı ama ben nedense pek güvenemedim.başka derecelerle arasında 1-2 derece fark olduğunu gördüm.tabi bu benim devrelerin tolerans yada hatasından da kaynaklanıyor olabilir.Tecrübeli arkadaşların cevaplarını bekliyorum.özellikle sağlam bir referansla karşılaştırma yapma imkanı bulmuş arkadaşlardan.

XNHCX

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "otm2002"merhaba
bu Lm 35i ben pek kullanmadım ama merak ettiğim yeterince güvenilirmi.?yani %kaç doğrulukla gösteriyor.Datasheetlerinde gayet doğru olduğu yazılı ama ben nedense pek güvenemedim.başka derecelerle arasında 1-2 derece fark olduğunu gördüm.tabi bu benim devrelerin tolerans yada hatasından da kaynaklanıyor olabilir.Tecrübeli arkadaşların cevaplarını bekliyorum.özellikle sağlam bir referansla karşılaştırma yapma imkanı bulmuş arkadaşlardan.

Sicaklik olcum sonucu noktadan noktaya farklilik gosterebilir.
Mesela nasil ki ADC sonucu bir kere okunup karar verilmiyor.
Bircok olcum aliniyor ve Analog [ve/veya] Dijital filtrelerden geciriliyor.
Ayni sekilde tek bir noktadan sicakliga da karar vermek cok saglikli değil.
Bir cok nokta ve bunlarin duruma gore ortalamasi. veya baska birsey.

Bir de su konu var ki, Sicaklik sensorleri genelde 20-25 C arasina kalibre olarak imal ediliyor. Sicaklik bu degerlerden ayrildikca hata artiyor.
LM35 i bircok is icin gayet problemsiz olarak kullandim.

0.1 cozunurlukte cikis aldigimda oldu. Tabii ki hassas olcumler icin LM35 cok iyi bir tercih değil. RTD gibi sensorler cok daha dogru sonuc verecektir. Adamlar 0.01 C cozunurluk, 0.05 C dogruluk gibi degerlere ulasiyorlar RTD ile. Ise gore istersen RTD kullanabilirsin.

Sen ne kullaniyorsun/kullandin ?

@Stlg, Sanirim isi yerine sicaklik demek istedin...???

otm

merhaba
verdiğin bilgiler için teşekkürler.evet sıcaklık ölçümü gerçekten bazı noktalarda sıkıntı oluyor.şöyleki.kıbrısta 1997 yılında havaaalanına bir saat derece kurmuştum.eger gidenler varsa o yıllarda görmüşlerdir.şimdi varmı bilmiyorum.ben işlemleri bitirdikten sonra  ölçülen değer ozaman öğlene doğru 32 derece idi.havaalanından telefonla aldıkları bilgi ise 26 derece idi.inandırmakta gerçekten güçlük çekmiştim.
ben şuanda DS1621 kullanıyorum.gerçekten yüksek doğrulukta ölçüm yapıyor.ama türkiyede bulması çok zor.ben yurtdışından getirttim arkadaşın birine birkaçtane.

stlg

Sevgili arkadaslar
Ben bu devreyi saat ve ısı gosteren 16f877 kullandıgım programını kendi yazdıgım bir sistemde kullandım su an 15 kadar yerde calısıyor ve hicbir
sikayet yok bence burda dikkat edilmesi gereken en onemli nokta ısı algılayıcıyı monte ederken cok dikkatli davranmak mesela trafonunda monte edildigi kutunuzdan displeyi suren direnclerden ısı olusturan herseyden uzakca biryere monte etmek gerekiyor kalİbrasyonunuzu yaparsınız yarım saat sonra ısı gostergeniz cıldırır en guzeli algılayıcıyı
sistemden yarım metrelik blendajlı kablo ile bosluga bırakmak benim
yapmıs oldugum yerler kapalı alanlardı bu gibi yerlerdede klima ısıtıcı
vs gibi cihazlardan uzak tutulması cok onemli lm35 kapının acıldıgını
bile hissedebilecek duyarlılıkta tabi bu gibi istenmeyen olcumleri  programla kolayca asabilirsiniz kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

CaFFeiNe

@otm2002

ds1820 de 1621 ile aynı çözünürlükte 0.5°C karaköyde lafayetin üst katında bir dükkandan almıştım 1-2 ay önce

otm

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"@otm2002

ds1820 de 1621 ile aynı çözünürlükte 0.5°C karaköyde lafayetin üst katında bir dükkandan almıştım 1-2 ay önce

merhaba
Aldığın sensor 8 pinlimiydi.? ve fiyatı nedir.?

fofo

DS18B20 istanbulda nerede satılıyor acaba

POWER

Bu sensöre benimde ihtiyacım var.Fiyatı nedir.
TB6BKG

otm

merhaba
DS18B20-21 yada DS16B20 (3 pinli) sensorler karaköydeki elektronikcilerde var.fiyatlarıda değişmekle birlikte 7 ile 10USD arasında.
Ama 8 pinli olanını ben bulamadım.

ustunemrah

arkadaşlar biz okulca bol miktarda aldık bu malzemelerden isteyen olursa gönderirim ayrıca ad malzemeler de var
"Bu memleket tarihte Türktü, bugün Türktür ve ebediyyen Türk olarak yaşayacaktır." (1923) "Türk Milleti, kendinin ve memleketinin yüksek menfaatleri aleyhine çalışmak isteyen bozguncu alçak, vatansız, milliyetsiz, beyinsizlerin saçmalamala

otm

merhaba
mazlemeleri okulmu satıyor.yani kendi şahsi malzemelerinmi.ve fiyatları nedir.ayrıca malzeme kodlarını belirtirmisin.?

obilgi

Alıntı yapılan: "ustunemrah"arkadaşlar biz okulca bol miktarda aldık bu malzemelerden isteyen olursa gönderirim ayrıca ad malzemeler de var

DS18B20 için fiyat verebilirmisiniz. Bulunduğum ilde ne yazıkki bulmak mümkün değil de. Şuan içinde saat saat-termo projesi için 2-3 adet lazım.

CaFFeiNe

@otm2002

8 pinli değil 3 pinli olanlardan (8pinli olması için özel bir sebepmi var?)
karaköyde ömer abed han olabilir tam hatırlamıyorum lafayet varya o han onun üst katlarına çıkarken merdivenin yanındaki 1-2m2lik bir dükkandan almıştım 5-6YTL gibi fiyata