MT880 Entegre Sorunu

Başlatan hesap19, 30 Mart 2017, 18:17:28

hesap19

Merhaba
MT8870 engeresini bir türlü doğru çalıştıramıyorum.Bir tane Çin'dem modül getittirdim onuda düzgün çalıştıramadım.Bu entegreyi kullanan muhakkak vardır.Bu entegrenin elinde devresi olan varmı?Çalıştırabilmiş bir devre.Birde nerden satın alıyım çakma olanlar sıkıntı çıkartıyormuş.CM8870 MT8870 ve en sonda MT8870 modül satın aldım hiç birini düzgün çalıştıramadım.Yardımlarınızdan ve tecrübelerinizde faydalanmak istiyorum.Cevap yazan herkese şimdiden teşekkür ederim.

kamilsorhan

Giriş'e 1/1 oran lı izolasyon trafosunu koyuyormusunuz?.Şema olsaydı ve daha detaylı bilgi verseydiniz yardımcı olmak daha kolay olabilirdi.

hesap19

Alıntı yapılan: kamilsorhan - 30 Mart 2017, 21:35:52
Giriş'e 1/1 oran lı izolasyon trafosunu koyuyormusunuz?.Şema olsaydı ve daha detaylı bilgi verseydiniz yardımcı olmak daha kolay olabilirdi.

Bu şemayı kullandım.İzalasyon trafosu kullanmadım.
Bu şekilde yapamayınca baktım hazır modulü varmış onu aldım bunda sıkıntı oldu.Devrenin beslemesini verip kulaklık bağlantısını yapıyorum tuş sesleride açık olduğu halde Q çıkışlarını alamıyorum.SDT pinide yanıp sönmedi 5-10 kere devrenin enerjisini kesip verince düzeldi.Tekrar çalıştırmaya çalışınca gene aynı sorun devam etti.

kamilsorhan

Yaşlılığım dan olsa gerek, ne yapmak istediğinizi anlayamadım açık olarak ne yapmak istediğinizi anlatırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

OG

DTMF tone görürse çıkış verir, dtmf tone yoksa çıkış vermez..
Giriş ses seviyesi yüksek olmamalı. Sesi sıfırdan itibaren yavaş yavaş deneyerek açın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

hesap19

Alıntı yapılan: kamilsorhan - 31 Mart 2017, 00:31:45
Yaşlılığım dan olsa gerek, ne yapmak istediğinizi anlayamadım açık olarak ne yapmak istediğinizi anlatırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Yok estağfirullah ben karmakarışık anlattım bazen ben bile yazdığımı okuduğumda anlamıyorum.Buda kip okumadığımdan kaynaklanıyor.Lütfen kusura bakmayın.
Mesele şu bir dtmf devresi yapmaya çalışıyorum.Fakat devrenin dtmf kod çözü kısmını yapamadım.Kullandığım devre şeması ilk resimdeki olan.Bir türlü devreyi doğru çalıştıramadım.Acaba devredemi bi eksiklik var diye düşündüm ve bunu işin ehli insanlara sormaya karar verdim.En sonda 2. resimdeki modülü satın aldım aynı sıkıntı ondada vardı.

hesap19

Alıntı yapılan: OG - 31 Mart 2017, 02:02:07
DTMF tone görürse çıkış verir, dtmf tone yoksa çıkış vermez..
Giriş ses seviyesi yüksek olmamalı. Sesi sıfırdan itibaren yavaş yavaş deneyerek açın.

Bu dedğinizi kademe kademe denedim aynı değişen birşey olmadı.Kulaklık değiştirdim sorun gene çözülmedi.

mg1980

@hesap19,
Burada henüz anlaşılamayan sizin DTMF sinyallerini nereden aldığınız.Sayın OG de bunu işaret etmiş. Bu sinyaller geliyor mu, geliyorsa nereden geliyor ? Kulaklık nereye bağlı ?

hesap19

Alıntı yapılan: mg1980 - 31 Mart 2017, 14:01:50
@hesap19,
Burada henüz anlaşılamayan sizin DTMF sinyallerini nereden aldığınız.Sayın OG de bunu işaret etmiş. Bu sinyaller geliyor mu, geliyorsa nereden geliyor ? Kulaklık nereye bağlı ?

Sinyal cep telefonundan geliyor kulaklık telefona bağlı.Sorunu hallettim.2. bir telefonla devreye bağlı olan telefonu arayıp 2. telefonun tuşlarına basmak gerekiyormuş.Ben bağladığım telefonun tuş seslerini açıp öyle deneme yapıyordum.Sorun şimdilik bu gibi.Baya uzun zamanımı ve paramı aldı ama iş düzelmiş gibi.Bir çok entegre modül satın aldım sıkıntı bu demekki..

hesap19

Cevap yazan herkese çok teşekkür ederim.