Klasik anahtar kasasına dimmer

Başlatan mmengi, 07 Kasım 2005, 07:30:02

mmengi

Bildiğiniz üzere evlerimizdeki anahtar kaslarına 2 uç gelir biri fazdır diğeride lambaya giden uctur yani kasaya nötr gelmez ve eğer bir elektronik cihaz monte etmek istediğinizde cihazın beslemesi için nötr bulmazsınız. Vermiş olduğum devre nötr gerektirmeden besleme sağlayarak çalışan bir dimmer şemasıdır. Buradan bir fikir çıkartıp bu tür yerlerde besleme sıkıntınızı giderebilirsiniz. İkinci verdiğim şema böyle bir ortamda bu özel ic yerine bir pic aynı işi nasıl görüyor anlatmaya çalışmışlar. Ne yazık ki hex yok ama olayı anlamak önemli olan.

http://www-user.tu-chemnitz.de/~heha/Mikrocontroller/SLB0587Ersatz.htm

cozturk

Vaktiyle kadıköy bit pazarından özel entegre kullanan hazır dimmerlerden almıştım. cihazlar sıfırdı, ve tanesi 250binlira idi. bu kadar ucuz olmasına anlam veremedim.  Belki de imalat fazlasıdır

Neyse içini çıkardım. kutuya prizden nötr filan getirip bağladım.

Tabi estetik olması gerekiyordu. Normal lamba anahtarını çıkartıp onun yerine anten pirizi taktım. Dokunma  ucu yerine ise küçük 50bin liralardan yapıştırdım. gayet estetik bir durum. Sadece 3 kademe var.  Yalnız  bu aletin tetikleme açısı sıcaklık ile değişiyor. şöyle ki en düşük kademeyi kışın gece lambası niyetie kullanabiliyorken yazın daha parlak  oluyor.  Tabi ortamda klima kullanıyorsanız  sorun değil.

Bu tip devrelerde picin kendini besleyebilmesi için tetikleme açısı sıfır olamaz. picle yapacak arkadaşlar eğer Rc osc yi kullnacaklar ise ortam sıcaklığını  dikkate almalarını tavsiye ederim. yani min. parlaklık.