32 MB hafıza kartı

Başlatan Logan, 10 Kasım 2005, 20:59:08

Logan

Merhaba arkadaşlar.Yeni tasarladığım bir devre için, eprom tarzı bir bellek kullanmayı düşünüyorum.Fakat byte sayısı çok fazla olduğu için aklıma telefonlarda kullanılan hafıza kartları geldi.Acaba aramızda bu kartlar hakkında bilgi sahibi olan var mı?Yani bacak bağlantısı,haberleşme protokolü, bilgi yazma ve okuma vs.. gibi. :?:  :?:  :?:
İmza.

otm

Merhaba
MMC Yada Sd kartlardan bahsediyorsun sanırım.Bu kartların içlerinde flash bellekler bulunmaktadır.
Flash" bellekler boş oldukları zaman bütün bitler "1" değerine sahiptir.
Cinslerine göre bir veya daha fazla bloktan oluşabilirler. Programlama algoritması
kullanılarak "flash" belleklere veri yazıldığında "1" olan bit alanları "0" değerini
alır. "0" değerini alan bit alanlarının tekrar "1" değerini alması ancak içinde
bulundukları bloğun tamamen formatlanmasıyla mümkün olur. Bu nedenle blok dolana kadar
veri yazma işlemlerinin yeni yerlere yapılması gerekir.
Eğer ingilizcen varsa cypress sitesinde oldukça geniş dokuman ve bilgi bulunmakta veri aktarımı ve programlama algoritmaları hakkında

ayrıca aşağıdaki adrese bazı bilgiler de koydum
kolay gelsin.

http://www.uniteknik.com/resimler/ram.pps

Logan

Gönderdiğin bilgi için teşekkür ederim.Fakat benim yapmak istediğim tam olarak şu;
  Yeni tasarladığım devrede 320x240 grafik LCD kullanıyorum.Ekranda görüntü elde etmek için 9600 byte bilgi gerekiyor.Yani ekran dataları tam 9600 byte yer kaplıyor.24C512 kullanmayı düşündüm fakat 24C512'nin içinde 65535 adet byte olduğu için 65535/9600=6 adet grafik datasını ancak sığdırabiliyorum.Ben ise yaklaşık 55 adet grafik kullanacağım için yaklaşık 10 adet eproma ihtiyacım var.Maliyeti bir yana devrede kargaşaya sebep olacağı için aklıma telefonlarda (nokia gibi) kullanılan hafıza kartlarını kullanmak geldi. Eğer 32 Mbyte bir kart kullanırsam bütün dataları rahat rahat sığdırabilirim.Tabi bu sadece bir fikir.Daha mantıklı ve kolay bir yol varsa konuşabiliriz.
İmza.

bigbey

32 MB SRAM kullanmak istersen                                       http://pdfserv.maxim-ic.com/en/an/app2077.pdf
DS3832 sanırım işini görecektir.
TA6R

bayramonur

AT25F4096
Description:
4 M-bit, SPI Bus Serial Flash, High-speed, SPI Mode 0 and 3

AT25FS040
Description:  
4 M-bit, SPI Bus Serial Flash, High-speed, Small Sector, SPI Mode 0 and 3.

AT52BR6408A
Description:
64 Mbit Multi-plane Flash combined with 8-Mbit SRAM

AT52BR6408AT  64 Mbit Multi-plane Flash combined with 8-Mbit SRAM
AT52BC6402A  64 Mbit Multi-plane Flash combined with a 16M PSRAM
AT52BC6402AT  64 Mbit Multi-plane Flash combined with a 16M PSRAM

MMC Bellekler hakkında CC5X için bazı bilgiler:

MMC