LCD EKRANLAR

Başlatan yussuf, 25 Kasım 2005, 00:57:39

yussuf

Merhaba,
Arkadaşlar bir konuda bilginize ihtiyacım var.Benim elimde bir devrede kullanmak için aldıgım 2x16 lcd ekran var .Ben bunu her lcd olan devrede 1x16 ve 2x16 olmak şart ile kullana bilirmiyim.Bunun mantıgı nedir.
Bir arkadaş her lcd nin her devre çalışmadıgını söyledi.
Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Kolay gelsin.

stlg

Sevgili yussuf
Arkadasım oncelikle kullandıgın lcd nin  datasheetini iyice incelemelisin
genelde lcd komut ve data formatları birbirine uyuyor sen 2x16 lcd ni
aynı yapıdaki 1x16 lcd yerine kullanabilirsin ve bu dataları birinci satırda gorebilirsin  kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

yussuf

Datasheetin ,demek istedigi baglantı uçlarımı.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "yussuf"Datasheetin ,demek istedigi baglantı uçlarımı.
Bağlantı uçları zaten mutlaka uymalıdır.Bunu bikere incelemelisin çünkü piyasada farklı pin configurasyonu olan bir çok çeşit lcd var.
Bir kart üzerindeki lcd yuvasına lcd nın ayakları kartına uyumlu olduktan sonra istediğin lcd yi takarsın.
Lcd kontrolune gelince standart bir 2x16 lcd ile 1x16 lcd kontrolu aynıdır fakat satır adreslemeleri farklıdır doğal olarak bunuda kullandığın lcd nin data sheetinden kolaylıkla öğrenebilirsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ustunemrah

proteus simulasyonunda çalıştırdığım uygulamamı kurarak çalıştıramadım
nerede hata yapmış olabilirim..
"Bu memleket tarihte Türktü, bugün Türktür ve ebediyyen Türk olarak yaşayacaktır." (1923) "Türk Milleti, kendinin ve memleketinin yüksek menfaatleri aleyhine çalışmak isteyen bozguncu alçak, vatansız, milliyetsiz, beyinsizlerin saçmalamala

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "ustunemrah"proteus simulasyonunda çalıştırdığım uygulamamı kurarak çalıştıramadım
nerede hata yapmış olabilirim..
Terminasyon direnci koyman gerken yerler olabilir yada akımla ilgili ufak detaylar olabilir.Sanırım bazen proteus butür ufak detayları atlıyabiliyor.Yapmaya çalıştıgın projeden yada karşılaştığın sorundan biraz bahsedersen belki yardımcı olmaya çalışabilirim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

yussuf

Bilgiler için teşekkür ederim.