hd44780 lcd akım tasarrufu

Başlatan kesmez, 25 Kasım 2005, 10:57:55

kesmez

16x1 lcd ile portatif cebe atılıp taşınabilecek küçük bir cihaz yapmayı düşünüyorum fakat ilk karşıma çıkan sorun devre pille besleneceği için güç problemi..
devremde pic+eeprom+ds1307 vs kullanacağım bunlar düşük akım çekiyorlar fakat lcd 1-2 mA devamlı çekiyor..

devrem 200mA lik pil grubu ile en az 1500-2000 saat çalışsın istiyorum.. yani 2-3 ay..

Yani lcd nin akımını düşürmem gerekiyor yada şarzlı pil kullanacağım..

lcd datasitini inceledim iki ayrı güç girişi var bunlardan bir tanesi lcd nin elektronik kısmını besliyor ve esas akımçeken bu kısım..
birde likit kristalleri besleyen güç girişi var fakat bu kısım 0,1-0,5 mA akım çekiyor..

Şöyle düşünüyorum  lcd bilgi girişi yapıldıktan sonra lcd elektronik kısım beslemesinin gücünü kessem sadece lcd drive kısmını beslesem nasıl olur..

Yaptığım ilk denemeler olumlu lcd üzerinde yazılar aynen duruyor ve kontrastını kaybetmiyor.. Bu esnada sadece lcd drive kısmını beslediğim için lcd güç sarfiyatı azalıyor..

Bu tür bir uygulama yapan varmı .. acaba uzun süre çalışmada bir problem çıkarmı.. veya bu konu ile ilgili bildiğiniz döküman varmı..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

otm

farklı bir sistem için bende benzer birşey denedim ancak sonraki çalıştırmada lcd ekran saçmaladı ve pic resetleninceye kadarda düzelmedi.ancak data uçlarını ayırdığım için problem çıkmıştı senin sistemde problem çıkacağını sanmıyorum

kesmez

lcd nin 2 ve 3 nolu uçları arasına yani vdd ile v0 uçlatı arasına 470 uF kondansatör bağlıyorum..
Sn de 1 defa Vdd yi 50-100 msn veriyorum bu süre içinde lcd datalarınıda gönderiyorum Kondansatörde lcd drive gerilimi oluşuyor....sonra 0,9 sn boyunca vdd yi kesiyorum bu şekilde lcd karakterleri göstermeye devam ediyor. Böylce 0,9 sn boyunca Vdd olmadığı için daha az akımla beslemek mümkün oluyor.
Benim endişem bu peryodik olay uzun süre tekrarlanırsa lcd hasar görürmü örneğin eğer lcd her açılışta içinde  muhtemel olan bir eeproma yazıyorsa malum eeprom yazma sayısı sınırlı ileride bu eeprom zarar görebilir.. devre iflas edebilir...
sizin olaya gelince eğer dataları lcd ye besleme yokken göndermişseniz ekran saçmalıyor fakat vdd yi verip dataları gönderirseniz normale dönüyor..

otm

bozulacağını sanmıyorum.
aşağıda hd44780 datasheet'i var.senin sistemde bozulma olmaz bence.

www.uniteknik.com/dosyalar/hd44780.pdf

kullanıcı adı  : user
password     : picproje

CaFFeiNe

LCD ye birşey olmaz diye düşünüyorum ama enerji tasarrufuda yapacağını zannetmiyorum çünkü bir kondansatörü kısa süreli doldurup LCD yi besliyorsun ama kondansatör boşaldığında kısa süreli voltaj vereceksin fakat kondansatör fazla akım çekecek (LCD normalde 1-2mA çekiyor diyelim sen kondansatöre 50-100mS palsler vererek dolduruyorsun fakat bu 50-100mS lik zamanlarda kondansatör 1-2mA değil atıyorum 10-20mA ler çekecek sonuçta pilden o akımı yine çekeceksin)

cihazı sarj edilebilir tipte yapabilirsin belki

kesmez

@caffeine yanıldığını zannediyorum..

dikkat ettiysen lcd beslemesi 2 kısımdan oluşuyor..
1.si lcd de karakterleri gösteren likit kristallerin beslemesi  Vdd-V0
2.si data alan işleyen gönderen kısmın beslemesi... Vdd

asıl akım çeken kısımda bu ikincisi...

ben enerji tasarrufunu bu 2. kısımı kapatarak yapmaya çalışıyorum..
Bu esnada Vdd-V0 mevcut fakat Vdd yok..

CaFFeiNe

şimdi normalde kontrast ayarını dikkate almazsak VEE'yi ve VSS'yi GND'ye , VDD'yi ise +5V' a bağlıyoruz değilmi? senin bağlantın nasıl basit bir çizim ile gönderebilirmisin biraz kafa yoralım çünkü olursa oldukça işe yarar bir olay

kesmez

2-3 arasına 470 uF bağla, 3 numara ile şasi arasına 1k5 direnci bağla.. 1 ile 2 arasına 5 volt ver..
tam benim devremi elde edersin..

ancak elimde 2 çeşit lcd var diğerinde 1k5 yeterince kontrast oluşturmuyor , onunyerine 220 ohm bağlıyorum...

mhk

En güzeli butonlu yapman. Yani cepten çıkardığında butona basıp, tüm sisteme enerji verecek belli bir süre boyunca, sonra otomatik olarak kapanacak. Eğer farklı butonlarla bilgi girişi vs işlemlerde bu kapanma süresini resetleyecek. Ne zaman ki yapılacak işlemler bitti ondan sonra kapanacak.Cep telefonları ekran ışıkları gibi . Enerji tasarrufu max düzeyde olur. Cihaz cepteyken  (DS1307 harici bir pil ile beslendiğini farzediyorum) sistemin komple enerjisini kesebilirsin. Benim bir saat uygulamam vardı. Ekran ışığı saat ayarlaması vs. bilgiler girerken yanıyordu. Belli bir süre sonunda eğer bir işlem yapılmadıysa otomatik olarak kendini kapatıyordu.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana