FAULHABER VE NAMIKI MOTORLAR

Başlatan FMY, 11 Mart 2018, 19:37:18

FMY

gezerken gördüm, normalde pahalı motorlar ancak 2.el uygun fiyata satıyor, ben 4 tane sipariş verdim 400tane varmış ihtiyacı olan bakabilir.(satan kişiyi tanımıyorum sadece gördüm paylaştım)

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-teknik-elektronik-devre-montaj-namiki-made-in-japan-531571373/detay

birde sormak istediğim soru var: piyasada yüzlerce step motoru ve bunnu gibi kaliteli motorları bulup satanlar nerden buluyorlar? tektek hurdacı mı geziyorlar yoksa ihale mi alıyorlar?
Mekatronik

tunayk

Genellikle bir banka veya resmi kurumdan ihale ile eski cihazlar alınıyor. Sonrasında da ya olduğu gibi ya da bu şekilde işe yarar parça olarak satışa sunuluyor.

DaRt

Çalıştığım kurumun elektronik hurdaları MKE'ye veriliyor. Geçen sene MKE'nin ihale ile sattığı firma doğrudan bizim kurumun hurdalığından aldı malzemeleri. Çoğu kullanılabilir durumda ancak basit arızaları olan plc cpu, io ve analog modülleri, operatör panelleri, çoğu çalışır durumda bilgisayarlar, güç kaynakları vb. Adam görmeden kilo olarak fiyat verip almış, gelip görünce havalara uçacaktı sevinçten. O geldi aklıma birden. Hatta cnc plazma için paralel portlu bir bilgisayar gerekti. Bilgi işlemden arkadaşa sordum hiç yok dedi. Bende hurdalıktan benzer iki bilgisayar aldım ki gayet hızlı güncel bilgisayarlar, birinin ramını diğerine takınca sorunsuz çalıştı. Öyle güzel cihazlar hurdaya ayrılıyor ki görseniz hayret edersiniz.
Konuya gelirsek CNC z ekseni için redüktörlü encoderli dc motora ihtiyacım var ama bu çok küçük. İşime yaramıyor. İhtiyacı olanlar için teknik özellikleri http://www.f1depo.com/Namiki-22CL-3501PG-12V-120-Rpm-Reduktorlu-Encoderli-Dc-Motor,PR-598.html

Zoroaster

Motor da reduktor de kaliteli fakat reduktorde bosluk var. Dolayisi ile cnc uygulamalari icin uygun degiller.

Bu motorlar bankamatik makinelerinden sokulme. O uygulamada reduktor boslugu onemli olmadigindan tasarimcilari motorun ve reduktorun kaliteli olmasina ozen gostermisler. Fakat reduktorun bosluklu olmasi sorun olmadigindan reduktoru daha da kaliteli bir sey secmemisler.

Seytan deliginden kacti.

FMY

Alıntı yapılan: Zoroaster - 12 Mart 2018, 09:50:08
Motor da reduktor de kaliteli fakat reduktorde bosluk var. Dolayisi ile cnc uygulamalari icin uygun degiller.

Bu motorlar bankamatik makinelerinden sokulme. O uygulamada reduktor boslugu onemli olmadigindan tasarimcilari motorun ve reduktorun kaliteli olmasina ozen gostermisler. Fakat reduktorun bosluklu olmasi sorun olmadigindan reduktoru daha da kaliteli bir sey secmemisler.

acaba bir bankamatikten kaç tane motor çıkıyor?
Mekatronik

Mucit23

Bi ara bende hurdacının birisini gezerken 3 adet fotokopi makinasına rast geldim. Hurdacıdan müsade isteyip cihazı parçalayıp lazım olan parçaları sökeceğimi söyledim. İçerisinde bir sürü step motor triger dişli kayış kasnak vs bir sürü malzeme toplamıştım. Şimdi ele geçmiyor.