dotmatrix uygulaması

Başlatan ibrsel, 27 Kasım 2005, 00:07:58

ibrsel

arkadaşlar..dotmatrixte herhangi bir karekteri sabit olarak yazdırabiliyorum fakat karekteri kaydıramadım..bu konuda bilgisi olan varmıı..tşk..

ete

Hangi tip dotmatrix den bahsediyorsun anlaşılmıyor. 3 tipi var;
1).LCD displaylar normal 2 x16 - 2 x 20 vs. bunlarda dot matrix çalışırlar. Ancak bit bazında kaydırma yapamazlar. Karekterler hane olarak kaydırılabilir. Bunun için soldan sağa kaydırma yapılacağı düşünülür ise; ilk konuma karekteri yazarsın. İkinci adımda karekteri oradan silersin ikinci haneye yazarsın. Arayada belirli bir gecikme koyarsan karekterisn soldan sağa doğru kayar.
2). Grafik tip LCD display lerde karakterleri bit bazında oluşturuyorsun zaten. Bu tiplerde bit bazında kaydırma yapabilirsin. Karekterin en üst sol noktasına denk gelen bit adresini tespit et ve bir yanındaki bitin adresini hesapla. AYnı şekilde ekranın sonuna kadar yatayda olan bir sonraki bir sonraki şeklinde bütün bitlerin adreslerini belirle ve karekteri her defasında silip bir sonraki adresten başlayacak şekilde oluştur. Tabiiki buradada arada bir gecikme koymalısın. Böylece karekterin bit bazında soldan sağa doğru kayar.
3). Dotmatriks LED displaylerde ise mantık Grafik LCD lerdekie benzer. Tabiiki biraz farklılıklar olacak. Karekteri ilk sırada oluşturdun. Sonra 1. kolonu atlayarak karekteri 2 kolondan itibaren oluştur. SOnra 3. kolondan itibaren ve bu şekilde devam et. Böyle olması lazım.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

XX_CİHAN_XX

Anladığım kadarıyla dot matrix led displayler için kaydırma mantığını öğrenmeye çalışıyorsun.Sana bu konuda yardımcı olabılecek guzel bır ornek vereyim.Umarım bir faydası olur.
http://www.antrak.org.tr/gazete/122003/ali_yetis.htm
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ramon

peki beyler ordaki sayma devresini baska bi pic ile nasıl yaparız

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "ramon"peki beyler ordaki sayma devresini baska bi pic ile nasıl yaparız
Aynı şekilde yapabilirsin.Hangi pic le yapmak istediğini yada nasıl bir şey düşündüğünü biraz daha açarsan daha kolay yardım ederim.Başarılar.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.